Orta öğretimdeki branş öğretmenlerinin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi
The Assessment of secondary measurement education teachers ideas related to the evaluation of the students success
- Tez No: 102195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEZBAN KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET ORTAÖĞRETİMDE GÖREV YAPAN BRANŞ ÖĞRETMENLERİNİN ÖĞRENCİ BAŞARISINI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLEMDİRİLMESİ Selahattin KAYNAK Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Bilimi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kezban KURAN Haziran, 2000 Bu çalışma, ortaöğretimde görev yapan branş öğretmenlerinin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirmek için gerekli olan ölçme araçlarının hazırlanması, kullanılması ve elde edilen bilgilerin yorumlanmasına ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu görüşler arasında mezun olunan fakülte,bölüm, görev yapılan okul türü, cinsiyet ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklar olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmış tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 1998-1999 öğretim yılında Antakya belediye sınırları içindeki liselerde görev yapan branş öğretmenleri oluşturmuştur. 350 öğretmenden oluşan evren“ulaşılabilir”olarak görülmüş, bu nedenle örneklem oluşturma yoluna gidilmemiştir. Uygulama sırasında, çalışma evreninin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Ancak tüm çabalara rağmen 117 branş öğretmeni anketi doldurup iade etmemiştir. Bu nedenle örneklemi 223 branş öğretmeni oluşturmuştur. Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla geliştirilen anket formu 101 maddeden oluşmuştur. Çalışma evrenini oluşturan öğretmenlere anket, bizzat araştırmacı tarafından uygulanmış ve toplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma ve tek yönlü varyans analizinden ( ANOVA) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE ASSESMENT OF SECONDARY MEASUREMENT EDUCATİON TEACHERS' IDEAS RELATED TO THE EVALUATION OF THE STUDENTS' SUCCESS Selahattin KAYNAK MA Thesis, Department or Educational Sciences Supervisor: Asst. Prof. Dr. Kezban KURAN June 2000 In this study the aim is to determine secondary education teachers' ideas related to the measurement and evaluation of the students' success. To the this, the ideas of the teachers' realeted to the preparation and wafe of the necessary measurement olds and their comments on the knavledge obtained is determined. This is a deseribtive rese arch using the survey method to determine whether there are meaningful differences among there ideas as fou as the faculty or depantment of the teachers have graduateder the kind of the school they're working in, number of years they have been teaching are concerned The population of the research is composed of 350 teachers working in lycee's within the baundanion of Antakya municipality in 1998-1999 Education year the population is supposed to be attainable, thenefore a saple is not formed. During the application. Houseven, in spibe of all the offorbs, 117 teachers have not answered the questionnaires and handed them in. The questionnaire which is developed to dedermine the teachers' ideas related to the measurement and evaluation of the students' success is made up of 101 items. The research himself has given the qoestiomaires to the teachers and has taken them back.