Lise öğrencilerinin sürekli öfke ve öfke ifade düzeyini yordayan bazı değişkenler
Some variance predicting high school students' trait anger and anger expression levels
  1. Tez No: 145036
  2. Yazar: GÜZİDE USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin benlik saygılarının, özgüvenlerinin, yalnızlık düzeylerinin, akılcı olmayan inançlarının ve durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin sürekli öfke ve öfke ifade düzeylerini yordayıp yordamadığını ortaya koymak amacıyla yapılmış ilişkisel bir araştırmadır. Araştırma, 2002-2003 öğretim yılında Ankara'da Cumhuriyet Lisesi, Yahya Kemal Beyatlı Lisesi, Tuzlu Çayır Lisesi ve Alparslan Lisesi'nin 9., 10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören ve tesadüfi teknikle seçilen toplam 620 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin 366'sı kız ve 254'ü erkek öğrencidir. Araştırmada, lise öğrencilerinin sürekli öfke ve öfke ifade düzeyleri“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Ölçeği”ile, benlik saygıları“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ile, özgüvenleri“Piers-Harris 'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği”ile, yalnızlık düzeyleri“UÇLA Yalnızlık Ölçeği”ile, akılcı olmayan inançları“Akılcı Olmayan İnançlar Testi (AOİT)”ile ve kaygı düzeyleri de“Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE)”ile ölçülmüştür. Araştırmada, öğrencilerin sürekli öfke ve öfke ifade düzeylerini bağımsız değişkenlerin (benlik saygısı, özgüven, yalnızlık, akılcı olmayan inançlar ve kaygı) yordayıp yordamadığı“Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi”tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmada en az hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada, sürekli öfke değişkeni üzerinde, özgüven, durumluk kaygı ve yalnızlık değişkenlerinin birer yordayıcı olduğu ve bu değişkenlerin sürekli öfke puanlarına ait toplam varyansın % 12.4'ünü açıkladıkları, diğer değişkenlerin (benlik saygısı, akılcı olmayan inançlar ve sürekli kaygı) ise 0.05 düzeyinde önemli birer yordayıcı değişken olmadıkları bulunmuştur. Ayrıca özgüven ve durumluk kaygı yordayıcı değişkenlerinin,“öfkeyi dışa vurma boyutu”nun önemli yordayıcılan olduğu ve bu değişkenlerin öfkenin dışa vurumu puanlarına ait toplam varyansın % 8.6'sını açıkladıkları; özgüven, yalnızlık ve benlik saygısı yordayıcı değişkenlerinin, u“öfkeyi içte tutma boyutu”nun önemli yordayıcılan olduğu ve bu değişkenlerin öfkeyi içte tutma puanlarına ait toplam varyansm % 14.7'sini açıkladıkları; özgüven, durumluk kaygı ve yalnızlık yordayıcı değişkenlerinin,“öfkeyi kontrol etme boyutu”mm önemli yordayıcılan olduğu ve bu değişkenlerin öfkeyi kontrol etme puanlarına ait toplam varyansm % 13.1'ini açıkladıkları saptanmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
This research is a related study about whether or not the highschool students' self-esteem, self-confidence, loneliness level, irrational beliefs and state-trait anxiety levels predict trait anger and anger expression levels. The research has been made on 620 students chosen randomly in the 9l, 10 and 11th grade-level of Cumhuriyet Highschool, Yahya Kemal Beyath Highschool, Tuzlu Çayır Highschool and Alparslan Highschool in Ankara. In the research, the highschool students' trait anger and the level of their expression are measured by“Trait Anger and Anger Expression Scale”, their self- esteem is measured by“Rosenberg Self-Esteem Scale”, their self-confidance is measured by“Piers-Harris Children's Self Concept Scale”, their loneliness level is measured by“UCLA Loneliness Scale”, their irrational beliefs is measured by“Irrational Beliefs Test”and their anxiety level is measured by“State-Trait Anxiety Inventory”. In this research, the students' trait anger and anger expression levels are evaluated by the independent variances (self-esteem, self-confidence, loneliness, irrational beliefs and anxiety) through“Stepwise Multiple Regression Analysis”technique. In this research, the least error is accepted as 0.05. In this research, on the variance of trait anger, self-confidence, state anxiety and loneliness predictor variances are considered to be predictor and it has been found out that these variables explain the % 12.4 of the variance of the trait anger points and that the other variances (self-esteem, irrational beliefs and trait anxiety) aren't important predictor on the level of 0.05. Moreover, it has been determined that self-confidence and state anxiety predictor variances are important predictor of the dimension of the anger-out and these variance explain % 8.6 of the total of the variance; self-confidence, loneliness and self-esteem predictor variances are important predictor of the dimension of the anger-in and these variances explain % IV14.7 of the total variance; self-confidence, state anxiety and loneliness predictor variances are important predictor of the dimension of the anger-control and these variances explain the % 13.1 of the total variance.