The Effectiveness of training programs for increasing the motivatioanl level of employees
Çalışanların motivasyon seviyelerini arttırmada eğitim programlarının etkisi
- Tez No: 102267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLRUH GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı eğitim programlannm çalışanların motivasyon seviyelerini arttırmadaki etkisini ortaya çıkarmak ve etkili eğitim programları alan çalışanların çalıştıkları ortamlarda daha yüksek iş motivasyonu gösterdiklerini ifade edebilmektir. Bu çalışmanın içeriğinde, motivasyon teorileri çerçevesinde iş motivasyonu ile ilgili genel kavramlar ve şirketlerde verilen eğitim programlan ve uygulanış şekilleri tartışılmıştır, iş motivasyonu ve eğitim programlan arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmak amacıyla hazırlanan anket bir şirkette uygulanmışlar. Araştırmanın hipotezi etkili eğitim programlan alan çalışanların daha yüksek motivasyon seviyelerine sahip olduklan şeklinde doğrulanmıştır. Bu araştırma, organizasyonların yönetiminde gelecek başansı için önemli olan iki konuyu ele almıştır. Yönetim ve idari amaçlar için bir organizasyonun çeşitli bölümlerinde hangi çalışanların eğitim ihtiyaçlan olduğunu tespit etmek, çalışanların şirket genelinde verilen eğitim programlan hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve verilen eğitimlerin değişik yönlerini inceleyerek etkinlikleri analiz etmek çok yararlıdır. Bu bağlamda yaratılan eğitim testi pratik uygulamasıyla Türk şirketlerinde uygulanan eğitim programlannm etkinliğini değerlendirmeye hizmet edebilir. Aynca, geliştirilen motivasyon testi yöneticilerin çalışanların motivasyon seviyelerini tespit etmedeki isteklerine değişik motivasyon faktörlerini analiz ederek katkıda bulunabilir. Bugüne kadar geliştirilen ve yorumlanan enstrümanlar arasında eğitim ve motivasyon arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda Türkçe kaynağa rastlanmıştır. Ve bu çalışma bu konudaki açıklığın giderilmesine katkıda bulunarak faydalı olabilir. tCTOK&EKÖGKfci ıAl MKt m, mkOm/uoasyor NUKBft
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of this study is to find out the effectiveness of training programs for increasing the motivational level of employees and show that employees who are directed to effective training programs express higher levels of job motivation in their workplaces. Within the context of this study, the theoretical framework based on motivation theories, general concepts related to job motivation and training programs supplied in organizations and the way they are applied have been discussed. For exploring the relationship between job motivation and training programs, a questionnaire has been developed and applied in a company. The research hypothesis was confirmed in the way that employees who received effective training programs had higher levels of job motivation. This research covered the relationship between two important topics in management for the future success of organizations. For management and adrninistrative purposes, it is very useful to find out which sections of an organization and which employees need training programs, learn the employees opinions about the company wide training programs and analyze their effectiveness through investigating different aspects of tiaining. The development of tiaining test may contribute to this area and serve for investigating the effectiveness of training programs in Turkish companies with its practical usefulness. Besides, the development of motivation test may serve for the manager's desire to access the motivational levels of employees through analyzing different motivation factors. However up to now, a few number of developed or adapted instruments to measure the relationship between motivation and training have been available in Turkish, and this study may contribute to this area and may fill this gap.