A Trial for an application of an assessment model with an assessment center
Bir değerlendirme merkezi ile değerlendirme modeli uygulama denemesi (İstanbul)
  1. Tez No: 102303
  2. Yazar: OKŞAN ALGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tezde, İnsan Kaynakları uygulamalarında ve özellikle eleman seçme (işe alım) sistemleri içinde, yetkinliklerin öneminin ne derece olduğunun ortaya çıkması hedeflenmiştir. Bu aşamada, yetkinliklerin değerlendirilmesine dayalı bir değerlendirme modeli oluşturularak, araştırma olarak bir değerlendirme merkezi uygulamasına gidilmiştir. Yetkinlik kavramı kişilerin sahip oldukları bilgi, beceri ve davranışların bütünü olarak tanımlanabilir. Eleman seçiminde yetkinlik bazlı değerlendirmeler her zaman daha tutarlı sonuçlar verir. Eleman seçiminde klasik mülakat teknikleri, davranışsal ve yetkinliklere dayalı mülakat tekniği ve pekçok değerlendirmenin içinde olduğu değerlendirme merkezleri önemli rol oynar. Klasik yöntemli mülakatlarda, kişilere açık ve kapalı sorular, genel sorular, eğitim ve iş tecrübesi ile ilgili sorular, beceri sorulan sorulabilir. Bu yöntemin nesnel olmamasından dolayı sonuçların doğruluğu ve tutarlılığıyla ilgili çeşitli sakıncaları vardır. Davranışsal yetkinlik bazlı mülakatlar çok daha etkin sonuçlar verir. Buradaki asıl inanç, kişilerin geçmiş davranışlarının gelecek davranışlarının en belirgin göstergesi olduğu varsayımıdır. Değerlendirme merkezleri ise, doğru insan seçiminde en sistemli yoldur. Yüksek potansiyelli kişilerin seçimi değerlendirme merkezleri ile mümkündür. Değerlendirme merkezi içinde, kişiler yetkinliklerin ölçümünü hedefleyen bir dizi alıştırmaya tabi tutulurlar. 111Yetkinliklerin değerlendirilmesi: A- Davranışın doğruluğu ve tamamlanması B- Etkisi C- Zorluk derecesi gibi kriterler üzerinden değerlendirilirler. Yetkinliklerin incelenmesinin ve yetkinlik bazlı değerlendirmenin esas alınmasının temel nedeni, kişinin işteki performansının üzerinde direk bir bağa sahip olmasıdır. Kişinin işe olan uygunluğu yetkinlik bazlı değerlendirme yolu ile kolayca ölçülebilir. İşe olan uygunluk ne kadar fazla olursa, kişinin performansı da o denli yüksek olacaktır. iv
Özet (Çeviri)
In this thesis, I would like to mention the level of importance of competencies in the Human Resources implications especially in the employee selection process. For this aim, a trial for an assessment model is made and an assessment center is applied for employee selection. Competency concept can be defined as the knowledge, traits and skills that an individual has. Competency based implications in the selection process always give consistent results. In the selection process (recruitment), classical interview techniques, competency based behavioral event interview and assessment centres play an important role. In the classical standard interviews, the candidate is asked some general, close and open questions together with some skill questions. This method is not so objective so there are some biases in its consistency. Behavioral event interview gives more accurate results. The main belief here is the hypothesis that the past behaviours predict future ones. Assessment centre is the most systematic way in employee selection process. High potential people can be recruited by this way. The participants are given a set of simulation exercises in a certain period of time like In-Tray exercise, presentation, role play and a focused interview. Competency evaluation is based upon: A - Completeness of action B - Impact and effect C - Level of complexity.The main reason why I am interested in identifying competencies is because of their link to or effect upon a person's performance in the job. Most of the variation in individual performance is related to the person job fit. The more the fit is improved, the better the performance is expected. VI