Eğitim fakülteleri resim bölümü öğrencilerinin anasanat atölye derslerine karşı tutumlarının, sanat etkinliklerini izleme edimleri ile beğeni düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The research relations between students of the faculty of education, department of visual art whose attitudes to mainart studio courses?, observing art events statues and their aesthetic taste levels
- Tez No: 253638
- Danışmanlar: PROF. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışmada Resim-İş Eğitimi ABD öğrencilerinin sosyo-demografik özellikleri, sanat etkinlikleri izleme edimleri, Anasanat Atölye dersine ilişkin tutumları ile beğeni düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir.Bu amaçla, Şubat-Nisan 2009 tarihleri arasında Çukurova Ünv., Dokuz Eylül Ünv., Gazi Ünv., İnönü Ünv., Marmara Ünv., Pamukkale Ünv., Selçuk Ünv., ve Trakya Ünv., Eğitim Fakülteleri RİEABD'lerde 1., 2., 3. ve 4. sınıf olmak üzere toplam 820 öğrenciden, ilk defa geliştirilen 1 tutum ölçeği ve 4 anketten oluşan veri toplama araçları kullanılarak tarama yoluyla veri toplama yöntemi tercih edilmiştir.Birinci bölümde, problem durumu, konu ile ilgili literatür taraması ve kavram içerikleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde, ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma modeli, evren-örneklem, veri toplama araçları ve veri çözümleme teknikleri açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde bulgular ve yorumlara yer verilmektedir. Bu bölümde yer alan veri analizlerinde; ortalama ( ), standart sapma (SS), frekans ve yüzde dağılımı, ? t ? testi, varyans analizi ve korelasyon testi kullanılmıştır. Beşinci bölümde, sonuç, tartışma ve öneriler yer almaktadır. Elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir;1.Öğrenciler kiç resimleri ancak çok belirgin olduğu durumlarda sanat yapıtlarından ayırt edebilmekte, ancak iyi işlenmiş bir kiç resmi sanat yapıtından ayırt etme konusunda zorlanmaktadır. Öğrencilerin çağdaş sanata yabancı oldukları söylenebilir. Sanat yapıtındaki plastik unsurlar yerine doğa gerçeği açısından ve konu olarak algılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between of the students? of the Faculty of Education, Department of Visual Art, socio-demographic characteristics, acquisition of observing art events, attıtudes towards main-art studio courses and theirs taste levels are examined.For this purpose, during February-April 2009, through class in 1st, 2nd, 3rd and 4th, total of 820 students of the Faculty of Education Department of Visual Art among Cukurova Unv., Dokuz Eylul Unv., Gazi Unv., Inönü Unv., Marmara Unv., Pamukkale Unv., Selcuk Unv., and Trakya Unv., the first time the survey was developed consisting of 1 attitudes scale and 4 using data collection tools for data collection methods were preferred by screening.In the first section, the problem status and the concept of relevant literature content describes. In the second section, publications and research were included. In the third section, research model, universe-sampling, data collection tools and data analysis techniques are described. The fourth chapter findings and interpretations are included. In this section the data analysis, mean ( ), standard deviation (SD), frequency and percentage distribution,“t”test, variance analysis and correlation test were used. Fifth section, results, discussion and recommendations are included. Obtained findings can be summarized briefly as follows;1.Students can distinguish kitsch works from artwork, only if it very specific, but they find it hard to distinguish well-worked kitsch pictures from artworks. Students can be said to be alien to contemporary art. They perceive art work as in terms of nature reality and as matter of topic, instead of the plastic art components.