Otoriteye yönelik davranış ölçeği dilsel eşdeğerlik ve güvenilirlik çalışması
Authority behavior invantory, language equivielancy and reliability
  1. Tez No: 102380
  2. Yazar: HÜLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
BÖLÜM VI ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu araştırmanın amacı, Otorite Davranış Ölçeğinin Türkiye koşullarına uygun hale getirilmesi için Türkçe Dilsel Eşdeğerlik, Güvenilirlik çalışmalarının yapılmasıdır. Bu bölümde Otorite Davranış Ölçeğinin tanıtılması ve yapılan çalışmalara ait bulgular genel olarak özetlenmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak sonuç ve öneriler yapılmıştır. Özet Bu çalışmada Avustralya'da öğrenci ve öğrenci olmayan genç yetişkinler için geliştirilmiş olan“Authority Behavior Invantory”(ABI)'nın ülkemiz için adaptasyon yapılmıştır. ABI adlı otoriteye yönelik davranışları ölçen test, otoriteyi ölçen tutum ölçeklerine alternatif bir davranış ölçeği olarak 1982 yılında Ken Rigby tarafından geliştirilmeye başlanmış ve 1984 yılında son şeklini almıştır. ABI 24 itemden oluşmaktadır, kemlere verilen cevaplar, likert tipi 1'den 5'e kadar derecelenmiş skala üzerine işaretlenerek gösterilir. Kısa sürede uygulayabilme ve değerlendirebilme pratikliğine sahip olan ABI ile bireyin otoriteye yönelik bir davranış eğilimi içerisinde olup olmadığı 87hakkında bilgi edinilebilmektedir. Ülkemizde geliştirilmiş ya da adaptasyonu yapılmış bir otoriteye yönelik davranış ölçeği olmadığı düşüncesiyle ABI'nın dil eşdeğerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. İlk olarak ölçeğin orijinal formundan Türkçe'ye yapılan çeviriyi, kültürümüze uygunluğunu ve maddelerin otoriter davranışı temsil ediciliğini sınamak için uzman kanısına başvurulmuş ve uzman kanısından elde edilen sonuçlarla ölçeğin yapısal geçerliği yapılmıştır. Uzman kanısına göre bazı maddelerinde değişiklikler yapılan ölçeğin yeniden düzenlenmiş şeklinin“Türkçe”formu ve orijinal“İngilizce”formu, bir hafta ara ile test-tekrar test yöntemiyle 52 kişilik bir pilot gruba“dil eşdeğerliliği”ni ölçmek amacıyla uygulanmış ve her iki uygulamanın verileri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Elde edilen ilişki katsayısı r =.78, p < 01'dir. Eşdeğerliliği sağlayan bu Türkçe forma ODÖ adı verilmiştir. Ölçeğin güvenilirlik çalışmalarının ilkinde Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı (N = 112).69 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study“Authority Behaviour Inventory - ABI”which was developed for the student and non-student youth in Australia, was adapted for Turkey. ABI is a test which measures the behaviours about the authority which is different other attitude tests. It was started to developed in 1982 and finished 1984 by Ken Rigby. ABI is a five point Likert type scale which consists of 24 items. ABI as a practical scale could be applied and evaluated in a short time period. It gives an opinion the person's behaviour about the authority. The main reason to study on this scale there is any research tool which measures authority behaviour in Turkey. First of all, the inventory was translated from English original form to Turkish and then recieved academic authority opinion to maintain its' structural validaty. After this process, both Turkish and English form of the scale was tested to a pilot group of 52 people. It was also investigated the relationships between the results of two application.