Cep telefonu sahiplerinin bu telefonlarla ilgili satınalma davranışları üzerine bir pilot araştırma
The Study of the purchasing behaviours of GSM mobile phone consumer
  1. Tez No: 102412
  2. Yazar: COŞKUN ÇOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAFAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Araştırma, GSM cep telefonu samplerinin gerek kendi telefonları gerekse tekrar cep telefonu almaları halindeki satın alma dawanislarini belirlemek için yapılmıştır. Ana kütleyi cep telefonu sahipleri oluşturmaktadır. Araştırmadan önce konuyla ilgili literatür çalışması yapılmış olup, ilgili kitap, dergi ve gazeteler incelenmiştir. Ayrıca konu ile ilgili Telsim AŞ ve Ünitel AŞ'den uzman kişilerle görüşülmüştür. Tüketicilerin, cep telefonu tercihleri üzerine etki eden değişkenler bağımlı ve bağımsız değişkenler olarak iki kısımda incelenmiş ve satin alma davranışları bağımlı, sosyo-ekonomik ve demografik özellikler ise bağımsız değişkenler olarak alınmıştır. Araştırma esas olarak tanımlayıcı ve kısmen keşfedici bir araştırmadır. Tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme kuUanılmıştir. Veri ve bilgi toplama yöntemlerinden yüzyüze anket yöntemi kullanılmıştir. Örnek kütleden anket yolu ile temin edilen veri ve bilgiler, kodlanmıştır. Daha sonra Excel' de anket formunun girişi yapılmış, basit ve çapraz tablolar hazırlanmıştır. Analiz yöntemi olarak ise Ki-Kare analizi seçilmiştir. Araştırma, 18 Nisan ve 16 Eylül tarihleri arasında, 155 milyon TL maliyetle yapılmıştır. Araştırmaya katılanların %85'ini erkekler oluşturmaktadır, %34'ü 26-35 yaş arasındadır. Evli olanlar %52'dir. %45'i üniversite mezunudur. Serbest çalışanlar çoğunluktadır (% 37). Orta gelirlilerin oram %64'dür. Sahip olunan cep telefonları arasında Ericsson %49 ile ilk sıradadır. Bayilerden telefon alanların oram %77'dir. Cep telefonundan memnun olanların oram %65'dir. Memnun olunmayan hususların başmda %33 ile batarya gelmektedir. Telefon alırken arkadaş tavsiyesinden etkilenenlerin oram %47'dir. Yeni telefon alacakların %55'inin tercihi Ericsson'dur. %63'ü peşin ödemeye yapmayı planlamaktadır. İhtiyaç olarak görenlerin oram %87'dir. Satinahrken dikkat edilen hususların başmda %19,27 ile boyut/taşıma kolaylığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study is to determine the purchasing behaviours of GSM mobile phone consumers' while initially purchasing and renewing their mobile phones.., The main group consists of people who already own mobile phones. A literal study has been done, and related books, magazines and newspapers have been examined before the research. The issue has also been discussed with some authorized people from Telsim A.Ş. and Unitel A.Ş. Factors that effect the consumer's decisions of mobile phones have been studied in two ways as dependent and independent variables. Purchasing behaviours are considered to be dependent and social-economic and demographic characteristics are considered to be independent. The study has mainly a definitive and, partly an innovative nature. Among the non- random sampling methods, easy sampling method has been applied as the basic method of sampling. For the collection of necessary data and information, face to face questioneries have been used. The data and information collected from sample groups via questionneries were converted into a code format and gathered in Excel environment to form the relevant basic and cross data tables. Ki-Square method has been applied as the basic method of analysis. The research is done betwen the dates April 18th and September 16th with a budget of 155 million TL. 85% of the participants are males. 34% of them are between the ages 26-35. 52% of the participants are married. 45% of them are university graduates. 37% of them have then- own business. 64% of the participants have average income. Ericsson has the first place with 49% among the people using mobile phones. The ratio of the participants buying mobile phones from the dealers is 77%. 65% of them are happy with their existing mobile phones. 33% of the participants who are not happy with their mobile phones complain about the battery problems. 47% of them are effected by their friends' recommandation. 55% of the participants who buy mobile phones, prefer Ericsson. 63% of them are planning to pay with cash. 87% of them think that mobile phone is a necessity. With the ratio of 19,27%, the dimension and easy way of carrying the phone are the main points that people consider through the purchasing process.