Şirket birleşmelerinin insan kaynakları üzerindeki etkileri: İlaç sektöründe bir uygulama
The Impact of mergers on human resources: An application in pharmaceutical sector
- Tez No: 102475
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Şirketlerin birleşmeleriyle ilgili kararlan finansal nedenlere dayandırılmaktadır. Ancak birleşme karan verilip birleştikten sonra bu birleşmenin başansını etkileyen faktörlerin başında insan kaynaklan uygulamalan gelmektedir. Birleşme haberinin alınmasıyla birlikte, çalışanlar kendilerini belirsizlik içinde ve güvensiz hissetmeye başlamaktadır. İçinde bulunduklan bu huzursuz durum verimliliğin düşmesine ve istifalara neden olmaktadır. Bu çalışmada, 1997 yılında eşit oranlarda gerçekleşen bir yatay birleşme sonrası insan kaynaklan uygulamalan ve sonuçlan incelenmektedir. Amaç, birleşmeden çalışanlann nasıl etkilendiğini aşamalarla göstermek; yeni kurulan şirketin kültürünün yerleştirilmesine yönelik insan kaynaklan uygulamalannı ortaya koymak; çalışanlann motivasyonlanm artıcı faktörleri belirlemektir. Bu doğrultuda, bir yıl arayla iki anket yapılmıştır. Birinci ankette çalışanlann birleşmeden sonra içinde bulunduklan durumun ve beklentilerinin saptanması hedeflenmiştir. Bir yıl içinde gerçekleştirilen insan kaynaklan uygulamalanndan sonra yeniden anket yapılmış ve hem uygulamalann etkisi ölçülmüş hem de değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rationale behind corporate decisions concerning mergers is mostly financial. However, after the decision is made, one of the main factors affecting the success of the merger is human resources applications. Just after hearing the news of merger, employees start to feel themselves in uncertainty and inconfidence. This stressful situation causes decreases in productivity and increases in resignations. In this study, human resources applications and consequences of a horizontal post-merger of equals in 1997 have been examined. The objective is to demonstrate how mergers affect the employees, to share the successful human resources applications to create the new corporate culture and to identify the factors which increase motivation. In this respect, two questionnaires were conducted in two successive years. In the first questionnaire, the aim is to identify the current situation and employeesexpectations after the merger. The second one was conducted following one year, after the implementation of defined human resources applications with a view to examine the consequences of these applications and the change.