The Effects of online investing over the Turkish brokege industry: A survey of the expectations and perceptions of the investment professionals
Online işlemlerin Türk aracı kurum sektörü üzerindeki etkileri: Yatırım profesyonellerinin beklenti ve izlenimleri üzerine bir anket çalışması
- Tez No: 102658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
HI ÖZET Bu çalışmanın amacı sanal (online) yatırımın Türk aracı kurum sektörü üzerindeki etkilerini belirlemektir. Türk yatırım profesyonellerinin beklenti ve izlenimlerini analiz etmek için bir anket düzenlenmiştir. Türk aracı kurum sektörünün geleceği bu profesyoneller tarafından şekillendirilecektir. Gelecekte bu şirketlerin üst yönetimine geçecekler ve sanal yatırım projelerinin bütçe ve kapsamlarını belirleyecek konumda olacaklardır. Böylece sektörün ve sanal işlemlerin hangi yönde ilerleyeceklerini belirleyeceklerdir. Anket sonuçlan sektördeki konunun uygulamasıyla ilgili çalışanlar için pratik değer taşımaktadır. Literatür taraması kısmında, ilk olarak“e-iş”in dünya ölçeğinde ve yerel ölçekte genel çerçevesi irdelenmiştir. İkinci olarak, dünya ölçeğinde sanal yatırım uygulamaları özetlenmiş, katkıları ve getirdiği problemler tanımlanmıştır. Üçüncü olarak, Türk aracı kurum sektörü analiz edilmiş ve kısa bir tarihçe verilmiştir. Dördüncü olarak, Türkiye'de sanal yatırımın şu anki durumu ele alınmıştır. Son olarak önde gelen Türk aracı kurumlarını kapsayan bir anket araştırması yapılmıştır. Ulaşılan sonuç, sanal yatırımın, yatırım teorisi açısından bir devrim olmadığı yönündedir. Sanal yatırımın keşfinden sonra da, şirketler, hisse senetleri ve borsalar varlıklarını koruyacaktır. Öte yandan sanal yatırım aracı kurum sektörü için bir devrimdir çünkü klasik aracı kurumların iş modellerini tehdit etmektedir. Klasik aracı kurumlar, klasik ve sanal dağıtım kanalları arasında kanal çatışması yaşamaktadırlar. Sektördeki yeniden yapılanma, küçük aracı kurumlan birleşmeler, satın almalar ve iflaslar yoluyla piyasanın dışına atmaktadır. Karmaşık olmayan işler Internet tarafından otomatik hale getirilecek, bu da iş kayıplanna neden olacaktır. Bu yüzden bu elemanlann InternetTe ilgili işlerde çalışmak üzere yeniden eğitilmeleri gerekir, aksi halde değişime direnç nedeniyle Internet işlemlerinin yaygınlaşma hızı yavaşlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is determining the effects of online investing over the Turkish brokerage industry. A survey is conducted to analyze the expectations and perceptions of the Turkish investment professionals. The future of the Turkish brokerage industry will be shaped by these professionals. They are future top managers of these companies and decision-makers about the budgets and scopes of the online investment projects. They will decide the direction of the industry and the online transactions. The results should be of practical value to the industry practitioners. In literature review, first the general framework of“e-business”is examined from a global and local perspective. Second, the global online investing practice is outlined, added values and problems associated are described. Third, Turkish brokerage industry is analyzed and a brief history is given. Fourth, the current state of online investing in Turkey is assessed. Finally a survey is conducted with investment professionals at major Turkish brokerage houses. It is found that, online investing is not a revolution for the investment theory. Even after the invention of online investing, companies, stocks, and stock exchanges still exist. However, it is a revolution for the brokerage industry since it threatens the business model of the classical brokerage houses. The classical brokerage firms witnessed a channel conflict between classical and online channels. The consolidation in the sector, forces the small online brokerages out of the market through mergers, acquisitions and even bankruptcies. The less complicated tasks will be automated by the Internet and this will result in job losses. Therefore these employees should be re trained to work in the Internet-related jobs, otherwise the resistance may slow the adoption of Internet transactions.