Güç çözünen zayıf asit karakterdeki etkin maddelerin hidrofilik mikrokristallendirilmeleri üzerine çalışmalar
Studies on hydrophylic microcrystallization of sporingly soluble weak acid drug
  1. Tez No: 102816
  2. Yazar: CANAN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANVER DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5124
Özet
109 VÜ.OZET Naproksen güç çözünen bir antienflamatuvar ilaçlar. Naproksenin pKa'sı 4,2 olup, piyasada naproksen ve naproksen sodyum olarak bulunur. Naproksen sodyum tabletleri naproksen tabletlere göre daha yaygın kullanılır. Naproksen sodyum, mide ortamında çok güç çözünen ve hidrofob karakterdeki, zayıf asit şekli olan naproksene dönüşür. Naproksen mikrokristalleri, başlıca iki kriter göz önüne alınarak değişik polimerler varlığında, nötralizasyon yöntemiyle elde edilmişlerdir. En etkili polimerin seçilmesinde ilk gözönüne alınacak kriter, kristalizasyon ortamında kullanıldığında ortalama partikül büyüklüğü (D50) en küçük olan ürünü oluşturma performansı idi. İkinci kriter ise, polimerin kristal büyümesini önleme performansı idi. Bu kriterler gözönüne alınarak yapılan çalışmalardan sonra en uygun polimerin bidroksipropil metil selüloz (HPMC) ve en uygun olmayan polimerin de polietilen glikol (PEG) olduğu saptanmıştır. En küçük partikülün elde edilmesi kriteri gözönüne alındığında oluşan partiküllerin ortalama büyüklüğü polimer olmaksızın 27,1 um, HPMC varlığında 5,0 um, PEG varlığında 16,8 um olmuştur. Kristal büyümesinin önlenmesi ile ilgili çalışmada naproksenin ortalama partikül büyüklüğü 15,9 um iken, polimersiz ortamda 32,6 um, PEG varlığında 21,5 um, HPMC varlığında ise daha da küçülerek 3,6 um olmuştur. Mikrokristal oluşumunun mekanizması, polimerin, kristal nüve yüzeyindeki etkin madde molekülleriyle etkileşerek yüzeye adsorbe olması ile açıklanabilir. Kristalizasyon ortamında, kristal nüvelerinin oluşması ve kristal büyümesi esnasında, HPMC molekülleri kristal yüzeyindeki naproksen molekülleri ile etkileşmekte ve onlara koordine olarak, yüzey üzerine adsorbe olmaktadır. Kristal nüve yüzeyine adsorbe olan HPMC molekülleri, diğer naproksen moleküllerinin kristal yüzeyine koordine olmalarım engellediğinden, kristal büyümesini önlemektedir. Etkileşme ile ilgili olarak İR ve DSC yöntemleri ile de çalışılmıştır. Polimer olmaksızın üretilen kristal naproksen (KNAP) ve mikrokristal naproksenin (MKNAP) İR spektrumlan incelendiğinde 1728,4 cm'1 karbonil bandında farklılıklar bulunduğu görülmektedir. MKNAP5 (naproksen:HPMC (100:5)) ve FK20'nin (fiziksel karışım;110 naproksen:HPMC (100:20)) DSC tennogramı incelendiğinde KNAP'inkine göre MKNAP5 ve FK20 daha düşük sıcaklıkta, daha yayvan ve simetrik olmayan endotermik pikler vermişlerdir. Bu da naproksen ile HPMC arasında bir etkileşme olduğunu göstermektedir. Yapay mide ortamında (YMO) 37°C'de naproksenin çözünürlüğü, 32,3 mg/mL iken, 40 mg/mL gibi çok düşük derişimlerdeki HPMC varlığında, çözünürlük, 39,9 mg/L olmuştur. Naproksenin ve MKNAP'in çözünürlüğü üzerine sıcaklık etkili olmuştur. Naproksenin çözünme ısısı (AHs) 8246 cal/mol, MKNAP'in ise 6926 cal/mol bulunmuştur. KNAP ve MKNAP'in serbest enerji farkları AGk =-88,3 cal/mol, AG32=-47,9 cal/mol, AG=-44,2 cal/mol olarak bulunmuştur. Naproksen (Fİ), naproksen sodyum (F2), KNAP (F3), MKNAP (F4) içeren tabletlerin ve naproksen sodyum içeren piyasa aletlerinin (Mİ, M2, M3, M4) çözünme testleri pH 7,4, pH 6,0 ve YMO'ında palet yöntemiyle (USP XXIV) yapılmıştır. Bütün tabletler farmakopede belirtilen çözünme kriterlerine uygun olmuştur. Fakat YMO'nda yapılan çözünme testlerinde naproksen taşıyan Fİ, F3, F4 tabletleri naproksen sodyum taşıyan Mİ, M2, M3, M4 kodlu piyasa tabletlerinden daha fazla ve daha hızlı çözünme göstermişlerdir. MKNAP taşıyan F4 tableti naproksen sodyum taşıyan M2 piyasa tabletinden 5,5 kez fazla çözünmüştür. Naproksen sodyum tabletlerinin dağılma süresi 32 dakikadan fazla olmuştur fakat MKNAP taşıyan F4 tabletleri 1,5 dakika içinde dağılmışlardır. Ortam emme ve değme açısı ölçümleri MKNAP'in naproksene ve KNAP'a göre daha hidrofilik olduğunu göstermişlerdir. MKNAP partiküllerinin ve bunların tabletlerinin (F4), yüzeylerinin hidrofilik olması nedeniyle, diğerlerine göre, dağılması daha kısa sürede olmuş, çözünme hızlan daha yüksek bulunmuştur. MKNAP taşıyan tablet formülasyonunun basılabilirliği; naproksen, naproksen sodyum veya KNAP içeren tablet formülasyonlanndan daha iyi olmuştur.
Özet (Çeviri)
112 differences at 1728,4 cm"1 carbonyl band. DSC thermogram of MKNAP5 (naproxen:HPMC (100:5)) and FK20 (physical mixture; naproxenrHPMC (100:20)) showed wide and unsymmetrical endothermic peaks at lower temperature than that of pure KNAP. These termograms show the interaction of HPMC with naproxen. The solubility of naproxen (32,3 mg/mL ) was increased (39,9 mg/L) in the presence of HPMC at low concentration 40mg/L) in simulated gastric juice (SGJ) at 37°C. Temperature was effective on the solubility of naproxen and MKNAP. The heat of solution (AHg) of naproxen and MKNAP was found to be 8246 cal/mol and 6929 cal/mol respactively. Free energy changes of the KNAP and MKNAP were calculated to be AG26'. -88,3 cal/mol, AG32: -47,9 cal/mol, AG37:-44,2 cal/mol. Dissolution studies on the tablets of naproxen (Fl), naproxen sodium (F2), KNAP (F3), MKNAP (F4) and commercial naproxen sodium tablets Mı, M2, M3, M4. In the dissolution media pH 7,4, pH 6,0 and SGJ were also carried out by USP paddle method. All of the tablets met the pharmacopeia! dissolution spesification. But, in the case of dissolution studies in SGJ, prepared naproxen tablets showed much higher dissolution than that of naproxen sodium (F2) and commercial naproxen sodium tablets Mi, M2, M3, M4. Dissolution of MKNAP (F4) was 5,5 fold higher than that of M2. Disintegration time of the naproxen sodium tablets were more than 32 minutes, but F4 (MKNAP) disintegrated within only 1,5 minutes. MKNAP found to be much more hydrophilic than naproxen and KNAP by water uptake and contact angle studies. Because of the surfaces of the MKNAP particles, and tablets (F4), disintegration time was much shorter and dissolution rate was much higher than those of the others. The compressibility of the tablet formulation with MKNAP (F4) was found to be superior to the tablet formulations with naproxen or naproxen sodium or KNAP.