Cerrahi tedavi uygulanmış adölesan idiopatik skolyoz hastalarında direkt vertebral rotasyon ile tek rod üzerinden yapılan derotasyonun, omuz balansı, koronal balans ve sagittal balansa etkisinin radyolojik karşılaştırılması
Shoulder, coronal and sagittal balance comparison between direct vertebral rotation and single rod derotation in adolescent idiopathic scoliosis : A retrospective study
- Tez No: 433386
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL US
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu retrospektif çalışmada; adölesan idiopatik cerrahisinde kullanılan yöntemlerden direkt vertebral rotasyon(DVR) ile tek rod üzerinden yapılan derotasyon(IDVR) işleminin omuz dengesi koronal denge va sagittal dengeye olan etkisi karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma yaş, Cobb açısı, eğrilik tipi açısından fark olmayan iki grup üzerinden yürütüldü. Her iki grupta omuz dengesi için T1 vertebra tilti, birinci kosta açısı(FRA), klavikula açısı (CA), korakoid çıkıntı yüksekliği (CPH), klavikula-kosta kesişim noktası (CRCI), birinci kosta yüksekliği (FRCH), trapezius kas uzunluğu( TL); koronal denge için Cobb açısındaki düzelme ve merkezi sakral çizginin şakül çizgisine olan uzaklığı; sagittal denge için torakal kifoz lomber lordoz ve sakral eğim ameliyat öncesi ve sonrası değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonrasında DVR grubunda omuz asimetrisinin ve koronal parametrelerin anlamlı olarak daha iyi düzeldiği görülürken, sagittal parametrelerde anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Sonuç olarak DVR işlemi uygulanan adölesan idioptaik skolyoz hastalarında daha fazla koronal düzelme ve daha iyi kozmetik görünüm elde edileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn this retrospective study; shoulder, coronal and sagittal balance relationships between direct vertebral rotation(DVR) vs . single rod derotation (IDVR), which are two techniques in adolescent idiopathic scoliosis surgery, was aimed. The study was carried out in 2 groups. Both groups have no differencies in Cobb angle, age and type of curves. T1 vertberal tilt( T1 tilt), first rib angee(FRA), clavicle angle (CA), coracoid process height(CPH), clavicle-rib cage intersection (CRCI), first rib cage height (FRCH), and trapezius lenght (TL) for shoulder balance; Cobb angle correction and central sacral vertical line distance to C7 plumb line for coronal balance; lomber lordosis ,thoracal kyphosis and sacral slope for sagittal balance are measured preoperative and postoperative. In DVR gruop all but one shoulder parameters were better than IDVR group. There is no diferencies in FRCH in both groups. Cobb angle correction was better in DVR group than IDVR group but no difference in thrunc shift. Thoracal kyposis and lomber lordosis were found minimally decreased and same in both group after surgery. As a result; we can say the patients who undergo DVR have better shoulder cosmesis and coronal correction than IDVR group.