Yüksek tibial osteotomide dizilim açılarının klinik sonuçlara etkileri
The Effects of alignment angles on clinical results in high tibial osteotomy
  1. Tez No: 102915
  2. Yazar: AKSEL SEYAHİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT ERGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek tibial osteotomi varus gonartrozu tedavisinde etkin ve güvenli bir cerrahi tedavi yöntemidir. Bu girişimin sonuçlarını etkileyen en önemli faktör dizilim parametreleridir ve literatürde ameliyat endikasyonu, düzeltme hedefi belirlenmesi, düzeltme hataları, deformite nüksü, klinik sonuçlara etkileri açısından dizilim parametreleri hakkında farklı öneri ve yorumlar bulunmaktadır. Çalışmada, kliniğimizde ameliyat edilen YTO hastalarında dizlerin ameliyat öncesi ve sonrası dizilim parametrelerinin ilişkileri ve bu parametrelerin hastaların klinik sonuçlarına etkileri araştırılmış; sonuçlarımız literatürdeki örnekleriyle karşılaştmlmıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı 'ma, 1990-2001 yıllan arasında 155 hastanın 201 dizine varus gonartrozu sebebiyle yüksek tibial valgizasyon osteotomisi uygulanmıştır. Çalışma grubumuzu çağrımıza yanıt veren 47 hastanın 61 dizi oluşturmuştur. Bu dizlerin 57'sinde primer, 4'ünde ise sekonder varus gonartrozu mevcuttu. Hastalarımızın yaş ortalaması 56.3; ortalama takip süresi ise 7 yıl 8 aydır. Serimizi oluşturan tüm dizlere kama kapama tarzında valgizasyon osetotomisi uygulanmıştır. Takip süresi sonunda The Hospital for Special Surgery diz skorlama sistemine göre 37 diz çok iyi, 16 diz iyi, 6 diz orta, 2 diz ise kötü olarak değerlendirilmiştir. En iyi sonuçlar son kontrollerinde anatomik aksa göre 10 derecenin üzerinde valgustaki dizlerde alınmıştır. Dizilim açılarının yürüme mesafesi ve ağrı üzerine anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Dizilim parametrelerinden MPTA ve FTA arasında anlamlı bir ilişki saptanmış, regresyon denklemi incelenmiştir. Düzeltme hatası, korreksiyon kaybı oranlarımız ve klinik sonuçlarımız literatür sonuçlarıyla karşılaştınlmıştır. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY High Tibial Osteotomy (HTO) is a safe and effective technique for the treatment of varus gonarthrosis, as confirmed by numerous studies. Alignment parameters are the most important concept about the outcome of this operation and several controversies exist regarding their optimal limits concerning the indication, undercorrection, overcorrection, and recurrence of deformity, and their effects to the clinical results. The purpose of this study was to compare the preoperative and postoperative alignment parameters, their correlations and their effects to the clinical results. Using our institution archives 201 knees of 155 patients were identified as having undergone a high tibial valgisation osteotomy between 1990 and 2000, with a closing wedge above the tubercle. The study group was consisted of 47 patients available. As 14 patients underwent bilateral procedures data for 61 knees were included in the study. Gonarthrosis was primary in 57 knees, whereas secondary in 4 knees. The average age of patients was 56.3; the average follow-up was 92 months. In the final clinical evaluation the average HSS score revealed excellent results in 37 knees, good in 16 knees, mild to moderate in 6 knees, whereas poor in 2 knees. The best results were obtained in the knees overcorrected more than 10° valgus according to anatomic axis in their last control. Alignment parameters has been found to be effective on walking distance and pain relief. A statistically significant correlation has been found between MPTA and FTA and their regression equation has been investigated. Ill