Hallux Valgus'un Mcbride yöntemi ile cerrahi tedavi sonuçları
Results of surgical treatment of hallux valgus with McBride method
  1. Tez No: 102917
  2. Yazar: İ. İSTEMİ ALP YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1986-2001 yılları arasında hallux valgus nedeniyle McBride Yöntemi uygulanan 24 hastanın toplam 39 ayağı değerlendirmeye ahnmıştır.Hastaların tamamı kadın ve ortalama takip süresi 118 ay (3-181 ay) olarak belirlenmiştir. Hastalar preoperatifj erken postoperatif ve geç postoperatif takiplerdeki, sübjektif değerlendirme, klinik ve radyolojik özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Hallux valgus açısı ortalama olarak, preoperatif 32.89°, erken postoperatif 10.41° ve geç postoperatif olarak 20.64° olarak bulunmuştur.Toplam 29 olguda (%74.35) geç postoperatif HVA 15°'den büyük olarak bulunmuştur Kişisel olarak; 26 olgu çok memnun veya mükemmel, 13 olgu ise orta, az, çok az veya hiç memnun değil değerlendirmesini yapmıştır. Preoperatif 1-2.IMA ve l.DMAA değerleri, 1.MTP eklem uyumu ve 1.MTP eklemde osteoartroz varlığının cerrahiye karar vermede daha fazla dikkate alınması gerektiği kanaatindeyiz.Buna rağmen olguların %67' sinin kişisel değerlendirmelerim, çok memnun veya mükemmel olarak yapmaları; McBride Yöntemi'nin hastaların ağrılarım gidermede son derece etkili olduğunu göstermektedir. 106
Özet (Çeviri)
SUMMARY W e applied McBride Procedure to 55 feet of 38 patients in Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology, between 198 1-2001. On the last call, 39 feet of 24 patients were evaluated. All of the patients were women and mean follow-up time was 118 months (3-181 months). Patients were evaluated preoperatively, early postoperatively and late postoperatively according to subjective evaluation, clinical and radiological findings. Hallux valgus angle was found preoperatively, early postoperatively and late postoperatively 32.89°, 10.41°, 20.64°^espectively.Postoperative HVA were found bigger than 15° in 29 cases (%74.35). Personal evaluations were; very satisfied or excellent in 26 cases (%66.66) and moderately satisfied, low satisfied or not satisfied in 13 cases (%33.33). We believe that preoperative HVA, 1-2.IMA and 1.DMAA values, congruence of 1.MTP joint and osteoartrosis in 1.MTP joint should be taken into consideration much more.Nonetheless, the fact that %67 of cases did their evaluations as very satisfied or excellent showed McBride Procedure as very efficient in eliminating the pain of the patients. 107