Horizontal sakkad açısal hızları üzerine konvergens ve monoküler fiksasyon etkileri
  1. Tez No: 102918
  2. Yazar: FİGEN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
7. ÖZET İnsanda binoküler bakış sırasında herbir göz, bir nesnenin görüntüsünü tek bir görüntü olarak algılamayı sağlayacak şekilde devinirler. Sakkadlar sırasında abdüksiyon ve addüksiyon yapan gözlerin birbirine göre nasıl hız ayarlaması yaptıkları bir yüzyılı aşkın zamandır tartışılmaktadır. Bu çalışmada 5 1 normal genç denekte yakın ve uzak primer pozisyondan 20 derecelik sağa ve sola bakışlar yaptırılarak her bir gözün devinimleri klasik EOG yönetiyle kaydedildi. Yakın bakışta gözlerin frontal pupilla düzlemi ile orta çizgideki hedef arası 35cm; uzak bakışta ise 5,5m idi. Gerek yakın bakışta gerek uzak bakışta binoküler çalışmanın yanında monoküler koşullar ile çalışıldı. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak analiz edildi. Binoküler yakın bakışta bakış açısal hızı 216°,54/sn±29,38; uzak bakışta ise 200°,18/sn±25,45 bulundu. Binoküler yakın bakışta addüksiyon açısal hızı 224°,99/sn±28,91; abdüksiyon açısal hızı da 208°,09/sn±27,49 bulundu.
Özet (Çeviri)
8. ingilizce özet Binocular eye movements in human are organized in order to place images on corresponding retinal locations so as to fuse then into a single percept. For more than one hundred years, it has been a matter of dispute how the eyes achieved to finally adjust their velocities relative to each other during abduction and adduction phases of the saccadic movements. This study included 5 1 healthy subjects under near and far-target viewing conditions, subjects fixated rightwards and leftwards through 20 degrees midline during which their eye movements were recorded by conventional EOG. Under near-viewing condition, the distance between frontal plane of the both eyes and the midline target was 35cm. The distance was 5.5meters under far-viewing condition. Recordings were made under both mono and binocular conditions. Results were statistically analyzed. Angular velocity was found to be 216°,54/s±29,38 during binocular near-viewing condition and 200°,18/s±25,45 during binocular far-viewing condition. Adductional angular velocity during binocular near-viewing was 224°,99/s±28,91, abductional angular velocity was 208°,09/s±27,49.