İnterferon beta 1-b tedavisi alan Multipl Skleroz'lu hastaların takibinde uyarılmış potansiyeller
  1. Tez No: 102919
  2. Yazar: MESUDE KİSLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Multipl skleroz, santral sinir sisteminin beyaz cevherini tutan inflamatuar, demyelinizan bir hastalıktır. Myelin kılıfı boyunca ve venüller çevresinde inflamasyonla karekterizedir. Klinik çalışmalar multipl skleroz tedavisinde interferonlann yararlı etkileri olduğunu göstermiştir, interferon B 1-b ( İFNBl-b ) iyi tolere edilir, güvenlidir ve atak sıklığım azaltır. Aralık 1997-Ocak 2001 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğinde yüksek doz İFN B 1-b ile tedavi edilen Multiple skleroz' lu hastaların takibinde betaferon'un uyarılmış potansiyeller ( Görsel Uyarılmış Potansiyel. VEP, Somatosensoriyal Uyarılmış Potansiyel. SEP, İşitsel Uyarılmış Potansiyel. BAEP) üzerine olan etkisi araştırıldı. Çalışmaya kesin MS tanısı alan 15 hasta dahil edildi. Hastalar iki yıl süre ile takip edildi. Tedavi öncesi, tedavinin 1. ve 2. yılında Manyetik Rezonans Görüntüleme ( MRG ), VEP, SEP, BAEP incelemesi yapıldı. İkinci yıl sonunda VEP incelemesi sonuçlan anlamlı idi. SEP ve BAEP incelemesi anlamlı değildi, interferon etkisinin homojen olmadığı, VEP üzerine daha etkili olduğu gözlendi. IFN B 1-b alan MS hastalarının takibinde MRG'nin yanında uyarılmış potansiyellerin, özellikle VEP incelemesinin önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerozis (MS) is an inflammatory,demyelinating disease involving the white matter of the central nervous system and is characterized by inflammation surrounding venules and extending into the myelin sheath. The clinical studies have been showed useful effects of interferons in the treatment of MS. Interferon B 1-b ( IFNBl-b ) is well tolerabl, safety and decrease the atack frequeny. The effect of betaferon on evoked potentials (VEP, SEP, BAEP) was investigated on following up of MS patients who are treated by high dose IFN B 1-b between december 1997 and february 2001 in Neurology clinic of medical school of Yüzüncüyü university. 15 Patients who were diagnosed exact MS were included in this study. The patients were followed up for two years.MRG, VEP, SEP and BAEP investigations were performed in pretreatment period and first and second year of treatment. The results of VEP investigations were meaningful at the end of second year. SEP and BAEP investigations were not meaningful. It was observed that the effect of interferon was not homogenous and more effective on VEP. It was conclused that VEP investigations are important in following up of MS treatment with IFN B 1 -b