Çocukluk çağı kas ve ön boynuz hastalıklarında yüzeyel EMG bulgularının tanısal değeri
- Tez No: 102967
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFKURE ERAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 ÖZET İğne EMG erişkinlerde olduğu gibi çocukluk çağı nöromüsküler hastalıklarının da ayırıcı tanısında çok önemli katkılar sağlayan bir inceleme yöntemidir. Ancak çocuk hasta grubunda oldukça ağrılı bir işlem olması ve hasta kooperasyonundaki yetersizlikler nedeniyle iğne EMG ile sağlıklı değerlendirme güç olabilmektedir. Bu çalışmada çocukluk çağında görülen nöromüsküler hastalıkların ayıncı tanısında noninvaziv, ağrısız, kolay uygulanabilir bir yöntem olan yüzeyel EMG'nin tanısal değeri araştırıldı. 13 miyopatili, 12 nöronopatili (SMA) olgudan yüzeyel EMG ile elde edilen İP zarf amplitüd değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İP zarf amplitüdünün küçülmesi MYP'ye, büyümesi ise SMA'ya işaret etmektedir. Olgular yaş gruplarına ayrılmadan elde edilen veriler MYP ve SMA grubunun, MYP ve NK grubunun bu yöntemle biribirlerinden ayrılabileceğini gösterdi. NK grubunda yaşa göre değişen fizyolojik gelişim, nöromüsküler hastalığı olan olgularda ise patofîzyolojik sürecin dinamizmi hastaları yaşa göre iki ayrı gruba ayırmayı gerektirdi. Böylece olgular iki yaş sınır olarak gruplandınldığında: İki yaş altında yüzeyel EMG ile sadece MYP ve NK grubu ayırımı yapılabildi. İki yaş üzerindeki grupta ise MYP ve SMA ayırımı ile MYP ve NK grubu ayırımı yapılabilirken SMA ve NK grubu ayırımı yapılamamıştır. İki yaş altında ön boynuz tutulumuna yol açan süreç İP zarf44 amplitüdünde yüzeyel EMG ile saptanabilecek kadar bir artışa yol açmadığından bu yaş grubunda SMA-MYP, SMA-NK ayırımı yapılamamış olabilir. İki yaş üzerinde ise MYP-SMA ve MYP-NK ayırımı yapılabilirken SMA-NK ayırımı yapılamamıştır. Yine bu grupta da esas olarak IP'de seyrelmeye yol açan ön boynuz tutulumu İP amplitüdünde kontrollerden ayırıma izin verecek bir büyümeye yol açmamış olabilir. Nöromüsküler hastalıkların nörofizyolojik özelliklerinin saptanmasında iğne EMG altın standarttır ancak noninvaziv yüzeyel EMG, iğne EMG ile karşılaştırıldığında ağrısız olması, daha çok kasın çalışılmasına izin vermesi ve özellikle çocuklarda kolay uygulanabilir olması nedeniyle daha üstündür. Bu çalışmada nöromüsküler hastalığı bulunan iki yaşından büyük çocuklarda etkilenen kas gruplarının ve iğne EMG uygulanacak yerin saptanmasında yüzeyel EMG'nin rutin olarak kullanılabilecek bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Needle electromyography is the more contributory method for differantial diagnosis in childhood neuromuscular diseases as in adults. Due to its invasive and painful character, its usefulness is limited because of cooperation difficulties especially in the children and accurate examination with needle EMG may be difficult. In this study, the diagnostic value of surface EMG was investigated in childhood neuromuscular diseases because of its non-invasive, painless and easy applicable properties. We evaluated amplitude of interferans pattern (IP) envelope obtained from surface EMG. 13 children with myopathy(MYP) and 12 children with spinal muscular atrophy(SMA) were compared with control group by using this methods. Reduced IP envelope amplitude indicates myopathy whereas the increases of it indicates neuropathies/neuronopathies. In this study, it was demonstrated that MYP-SMA and MYP-control group can be differentiated eachother by using this method, before the patients differentiated into groups according to age. Due to physiological development of neuromuscular system according to age in control group and ongoing pathopsiological process in children with neuromuscular disease, we differentiated the patients into two groups: younger than two years old and 2 years and older. in me nrsi group, ciinerermauori oeiween iviir-wjnuui gıuup was avauauic w mi this method. In the second group differentiation between MYP-control group and46 MYP-SMA group was possible whereas SMA-controI group differantiation was impossible with this method. Under the two years old, the process effect the anterior horn may not cause significant increase at the IP envelope amplitude that can be determined with surface EMG. In the second group SMA-control group differantiation wasn't available. In this group the process effecting the anterior horn can cause to diminish recruitment essentially rather than increase at IP envelope amplitude. The needle EMG is the gold standart methodology for assessing the neurophysiologic characteristics of neuromuscular diseases but the non-invasive character of surface EMG has advantages compared to needle EMG: it is less painful for patients, giving the opportunity of studying more muscles and easy applicable in children. In this study, it is demonstrated that surface EMG can be use routinly for determining the effected muscle groups and needle EMG application site in the children with neuromuscular diseases older than two years.