Hepatosellüler karsinomada demografik, etyolojik, klinik özellikler ve laboratuvar özellikleri
Demographic, etiologic, clinical and laboratory features of hepatocellular carcinoma
- Tez No: 820628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LAİKA KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Hepatoselüler karsinom (HCC) ülkemizde sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada HCC tanısı konulmuş hastaların demografik, etiyolojik ve klinik özellikleri ile biyokimyasal ve serolojik bulguları geriye dönük olarak incelenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışmaya 2002-2010 yılları arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Onkoloji Bölümünde takip edilen 207 hasta (160'ı erkek, 47'si kadın) alındı. Hastalar yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı, ilk başvurudaki klinik bulgu ve yakınmaları, siroz varlığı, hepatit B, C ve Delta virüsü işaretleyicileri, rutin karaciğer testleri, serum alfa-fetoprotein (AFP) düzeyi, görüntüleme yöntemleri, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, evresi, hastaların surveyi ve histopatolojik tanı için karaciğer biyopsisi açısından değerlendirildi. BULGULAR: Demografik analizde HCC' nin başlıca erkeklerde olmak üzere yaşlı nüfusta daha fazla görüldüğü saptandı. Hastalarda hepatit B virüsü yüzey antijeni (HBsAg) pozitifliği %65,5 oranında; anti-delta %2, hepatit C virüsü antikoru (anti-HCV) oranı ise %15 olarak saptandı. Alkol kullananların oranı ise %11,1 idi. Serum alkali fosfataz (ALP) düzeyi hastaların %75,6'sinde, gamma glutamil transpeptidaz (GGT) ise %86,3'ünde normalin üzerinde bulundu. AFP düzeyi, hastaların%72,6'sında normalin üzerindeydi. Hastaların büyük bir çoğunluğunda; %62,8'inde siroz mevcuttu. Radyolojik olarak hastaların %57'sinde ultrasonografi (USG) başlıca tanı yöntemiydi. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemleri ise diğer hastalarda USG'yi tamamlayıcı yöntemler olduğu görüldü. Hastaların %67,6'sında tanı, USG rehberliğinde yapılan biyopsi ile histopatolojik olarak konuldu. SONUÇ: HCC için kronik hepatit B, en sık görülen etiyolojik neden olup, kronik hepatit C'nin de %15 gibi önemli bir oranda olduğu görüldü. Hastaların büyük bir bölümünde sirotik zeminde HCC geliştiği saptandı. Çoğu hasta yüksek AFP düzeylerine sahipti. Hastaların %50,7 inde tümör yerleşimi sağ lobta idi. Rutin karaciğer testleri ve klinik bulgular, değişmekteydi. Radyolojik olarak USG, BT ve MR görüntüleme yöntemlerinin tümör çapına bağlı olarak birbirlerini tamamlayan eşdeğer testler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hepatocellular carcinoma (HCC) is among the most commonly encountered cancers in our country. In this study the demographic, etiologic and clinical characteristics and biochemical and serological findings of patients with HCC were retrospectively examined. MATERİAL and METHODS: 207 patients (160 males, 47 females) were included in the study who were followed between 2002 and 2010 in gastroenterology and oncology department of Okmeydanı training and research hospital. The patients were evaluated in terms of age, sex, tobacco and alcohol use, clinical signs and symptoms on first admission, the presence of paraneoplastic syndrome, the presence of cirrhosis at presentation, hepatitis B, C and delta virüs markers, serum alpha-fetoprotein (AFP) levels, imaging modalities, routine liver tests, tumor location, tumor size, stage of disease, the survival of patients and liver biopsy for histopathological diagnosis. RESULTS: It was established that, in the demographic analysis, HCC was more common in the elderly population, especially in men. The rate of positive hepatitis B virüs surface antigen (HBsAg) was found to be 65,5%, anti-delta was 2% and hepatitis C virüs antibody (anti-HCV) was determined to be 15%. The rate of alcohol users was 11,1% and that of tobacco users was 68,2%. Serum alkaline phosphatase (ALP) level and gamma-glutamyl transpeptidase (GGT) was determined to be beyond normal values in 75,6% of patients and 86,3% of patients, respectively. AFP level exceeded the normal range in 72,6% of patients. 62,8% of the patients had cirrhosis at presentation. Radiologically in 57% of patients ultrasonography (USG) was the main diagnostic method. Computerized tomography (CT) and magnetic resonance (MR) imaging were complementary imaging methods of USG fort he other patients. The diaognosis was histopathologically established in 67,6% of patients by means of ultrasound-guided biopsy. CONCLUSION: Chronic hepatitis B was the most common etiological factor for HCC and chronic hepatitis C was observed at a significant rate of 15%. Majority of the patients developed HCC on cirrhotic ground. Most of the patients had high levels of AFP. In 58% of patients tumor was located in the right lobe. Routine liver tests and clinical findings varied. Radiologically, it was concluded that USG, CT and MR imaging techniques were complementary and equivalent methods in terms of the diameter of the tumor.