Puberte dönemindeki sağlıklı bireylerde musculus quadriceps femoris açısı (Q açısı) değerinin yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, pozisyon ve taraflara göre değerlendirilmesi
- Tez No: 103010
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Q açısı; tuberositas tibiae ile patella orta noktasını birleştiren hayali çizgi ile patella orta noktasını spina iliaca anterior superior'a birleştiren hayali çizgi arasında meydana gelen dar açıdır. Q açısının klinikte taşıdığı önem, artmış Q açısının çeşitli patellofemoral düzensizliklere yolaçabilecek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada puberte dönemindeki (9-20 yaş) sağlıklı, 180 erkek, 180 kadm deneğin boy, ağırlık değerleri sırasıyla mezura ve ağırlık ile, Q açılan ise bilateral olarak supin ve ayakta dik duruş pozisyonlarında goniometre ile ölçüldü. İstatistiksel analizler için SPSS 7.5 programı ile Pearson Korelasyon yöntemi, t-testi ve eşleştirilmiş serilerde t-testi kullanıldı. Bütün testlerde anlamlılık düzeyi p< 0.001 olarak kabul edildi. Q açısı tüm deneklerde; ayakta dik duruş pozisyonunda sağ dizde 23.28 °, sol dizde 24.68 °, supin pozisyonda sağ dizdel8.1 1 °, sol dizde 19.6 °, kadm deneklerde; ayakta dik duruş pozisyonunda sağ dizde 25.42 °, sol dizde 27.09 °,supin pozisyonda sağ dizde 19.88 °,sol dizde 21.74 °, erkek deneklerde; ayakta dik duruş pozisyonunda sağ dizde 21.15 °, sol dizde 22.26 °,supin pozisyonda sağ dizde 16.34 °,sol dizde 17.46 ° olarak saptandı. Tüm deneklerde ve erkeklerde ölçülen Q açısı değerlerinin tümünün istatistiksel anlamlı olarak; yaş, ağırlık ve boy artarken, azaldığı saptandı. Kadm deneklerdeki Q açısı değerleri ile bu parametreler arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı.Kadın deneklerde ölçülen Q açısı değerlerinin tümünün, erkeklerden istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Bilateral olarak ayakta dik duruş pozisyonunda ölçülen Q açılarının, supin pozisyonunda ölçülenlerden istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek olduğu hem tüm deneklerde, hem de ayrı ayn kadm ve erkek deneklerde saptandı.Her iki pozisyonda ölçülen Q açılarının; sağ ve sol diz için istatistiksel anlamlı olarak farklılığa ve sol dizin daha yüksek Q açısı değerine sahip olduğu; ayn ayn tüm denekler, kadm ve erkek deneklerde saptandı. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY Q angle is the acute angle which is formed between the imaginary line which connects the tibial tubercle and the midpoint of patella, and the imaginary fine which connects the midpoint of patella and anterior superior iliac spine. The reason why Q angle is important for clinical sciences is that an increased Q angle may cause several kinds of patellofemoral disorders. In this study, healthy 180 male and 180 female samples were included. Their lengths were measured by a tapeline, their weights were measured by a scale and their Q angles were measured by a goniometer bilaterally at both supine and standing positions. For the statistical analyses, with 7.5 program of SPSS Pearson Correlation Method, t- test and t-test of paired samples were used.