Su bahçeleri planlama ve uygulama teknikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 10303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
- 150 - ÖZET Bu araştırmada öncelikle literatür taraması yapılarak su bahçeleri planlama ilkeleri ve uygulama teknikleri belirlenmiştir. Karşılaşılan problemler ve çözüm yolları belirtilmiştir. Araştırma materyali olarak İngiltere'de 3 tane tarihi, 1989 Chelsea Flower Show başlığı altında ise 14 tane çeşitli amaçlara hizmet eden su bahçesi örneği ile İzmir'den 4 su bahçesi örneği seçilmiştir, İngiltere'den seçilen bahçelerin hepsi türlerinin en iyi örneklerinden olup, ideal su bahçeleri için küçük ve büyük ölçekte fikir vermektedir. Sonuç olarak ülkemizde alanın genel formuna, fonksiyonuna ve planlama ilkelerine uyularak yapıldığı ve bölgemiz koşullarına uygun su bahçesi bitkileri üretilip, bunlar kullanıldığı takdirde başarının sağlanabileceği tespit edilmiştir. SUMMARY In this researh, first of all in the literature survey section principles of planing and application techniques of different types of water gardens have been investigated. The problems and solutions have been determined. As the materials of this reserch, three historical watergardens from England, 14 watergardens, which have different aims from Chelsea Flower Show 1989 and 4 water gardens from izmir have been chosen. The water gardens which have been chosen from England, are all the best samples, in their kind and give ideas for small and large scale of ideal water gardens. As the results of this research, in our country when the form and function have been used correctly and built according to principles of planning and grow the suitable water garden plants for our region, it can be possible to succesfull.
Özet (Çeviri)