Anestezi indüksiyonu ve idamesinde anestezi derinliğinin bispektral indeks ve spectral edge frequency ile değerlendirilmesi
The Evaluation of depth of anesthesia with bispectral index and spectral edge frequency during the induction and maintenance of anesthesia
- Tez No: 103031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN TERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 705
Özet
Anestezinin en önemli komponentlerinden biriside bilinç kaybıdır. Bilinç kaybı, anestezik bir ajana SSS'nin cevabnn temsil eder. Biz bu çalışmada iki farklı volatil anestezik ajan kullanarak anestezinin farklı dönemlerinde gözlenen hemodinamik değişimlerle, anestezi derjnlijjmn değerlendirilmesini sağlayan EEG parametrelerinden BİS indeksi ve SEF değerleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yaşlan 19 ile 65 arasında değişen ASA I- II grubu 40 bayan hasta çalışmaya alındı. Grup I hastalara (n=20) sevofluran, grup II hastalara (n=20) halotan kullanılmak üzere konvansiyonel spontan inhalasyon indüksiyonu yöntem ile anestezi indüksiyonu sağlandı Başlangıç anı, induksiyon sonrası, entübasyon öncesi, entübasyon sonrası 1,2,3. dakikalarda, cilt insizyommdan 1 dk. önce, cilt insizyonundan 1 dk. sonra ve ekstübasyon sonrası dönemlerde SAB, DAB, KAH, SpOî, SEF, BİS indeksi değerleri kaydedildi Grupların induksiyon zamanlan, ekstübasyon süreleri ve Aldrete'in derlenme skorunun >8 olma süreleri ölçüldü. Hepsinde de grup Fdeki hastalarda grup E' deki hastalara göre bu süreler kısaydı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).SEF değerleri hem grup Fde hem de grup Il'de bazal değerleri, ekstübasyon sonrası ve indüksiyon sonrası değerlere göre yüksekti. Bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Anestezi derinhğjmh güvenilir bir indeksini bulma fikri farklı anestezi komponentleri için farklı indeksler bulma yönüne doğru değişmektedir. Anestezinin farklı komponentleri için farklı mekanizmaların olması bu fikri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The loss of consciousness is one of the most important components of anesthesia. The loss of conciousness represents the response of central nervous system to an anesthetic agent. In this study our aim was to investigate the relationship between the haemodynamic changes seen at different stages of anesthesia induced with two different volatile anesthetics and BIS index and SEF values that are EEG parameters evaluating the depth of anesthesia. Forty female patients included ASA I or II group were studied and their ages were ranged 19-65 years old. Anesthesia induction was observed by conventional spontaneous inhalation induction method with sevoflurane in the group I patients (n=20), with halothane in the group II patients (n=20) SBP, DBP, HR, Sp02, SEF and BIS index values were noted at the onset after induction, before intubation, after intubation (at the first, second and third minutes), one minute before skin incision and one minute after skin incision. Induction times, extubation times and the times of being >8 Aldrete's recovery score of groups were measured. The times were shorter in group I patients compared with group II patients and this difference was statistically significant (p0.05).Base values of SEF for 2 groups were greater than values obtained after extubation and induction. This was statistically significant. Similarly values obtained after induction was greater then base values in 2 groups. This was statistically significant (p0.05). The view suggests that the idea for a reliable index of anesthetic depth has been directed to an idea for seperate indices of different components of anesthesia. Presence of different mecanism for different components of anesthesia supports this opinion.