TUR-P uygulanan hastalarda irrigasyon sıvısının emilimi ve bu sıvı içindeki etanolün ekspirasyon havasından belirlenmesinin klinikteki yeri
- Tez No: 103032
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZE BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 574
Özet
I. ÖZET Transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) sırasında kulanılan irrigasyon sıvısının absorbsiyonu sonucu dilûsyonel hiponatremi gelişebilmektedir. Etanol rnonitorizasyonu yapılarak kan ve ekspiryum havasındaki etanol konsantrasyonu ile absorbe olan volüm arasındaki ilişkinin biyokimyasal olarak karşılaştırılması amaçlandı. Ejidııraljneştezi altmda TUR-P yapılan yaşlan 50-80 (68.70±7.06) arasında, ASA I- II grubundan 100 olgu çalışmaya alındı. İrrigant olarak %5 mannitol ile %1 etanol içeren irrigasyon sıvısı kullanıldı. Peroperatif olarak olgulardaki (SAB, DAB, OAB, KAH) hemodinamik parametreler ve periferik oksijen saturasyonu (SpCb), hemoglobin (Hb), hemotokrit (Htc), serum sodyum (Se-Na*), osmolarite ve kan etanol değerleri ölçüldü. Ekspiryum sonu etanol konsantrasyonu alkolometre cihazı ile 10 dk. arayla izlendi. Ekspiryum sonu etanol, kan etanol değerleri ile hemodinamik ve biyokimyasal değişiklikler arasındaki ilişkiler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT Excessive absorption of fluid used in trans-urethral prostate resection may lead to dilutional hyponatremia. We aimed to make a biochemical comparison between blood and end-expiratory ethanol concentrations and volumes of absorbed irrigant fluid during TUR-P operations. One hundered ASA I-m patients, aged between 50-80 (mean 68.70± 7.06 SD) years who were underwent TUR-P under epidural anesthesia were enrolled into the study. Irrigation fluid used in the operations contained 1% ethanol and 5% mannitol. End- expiratory, blood ethanol concentrations and hemodynamic and biochemial parameters of the patients were measured. Mean arterial blood pressure, pulse rate, peripheric blood oxygen saturation recordings were measured for every ten minutes peroperatively. In addition, venous blood hematocrit, hemoglobin, serum sodium concentrations, and serum osmolality. End-expiratory ethanol levels were also measured by alcoholmeter ten minutely. End expiratory ethanol and blood ethanol values were compared with hemodinamic and biochemical variations. Datas were analysed with paired- 1 test, correlation and lineer regression tests.