Hasta kontrollü analjezide morfin , morfin+droperidol ve morfin + nalokson kombinasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 131907
  2. Yazar: FERRUH ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı hasta kontrollü analjezi (HKA) yöntemiyle iv yoldan verilen morfin, morfin+droperidol ve morfin+nalokson kombinasyonlarının, postoperatif analjezi kalitesine ve ortaya çıkan komplikasyonlara etkisini araştırmaktır. Total abdominal histerektomi planlanan, 20-60 yaş arası, ASA I-II risk grubundan 58 bayan hasta 20' şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara 40 mg famotidin ve diazepam ile oral yoldan premedikasyon yapıldı. Anestezi indüksiyonu, 2.5 mg/kg propofol+2 ug/kg fentanyl ve 0.1 mg/kg vekuronyum ile yapıldı. Daha sonra tüm hastalar entübe edildiler. Anestezi idamesinde % 66 N2Û+% 33 Ö2+% 1-1.5 isofluran inhalasyonu uygulandı. Ameliyat sonunda nöromüsküler blokaj 2 mg neostigmin ve 1 mg atropin ile antagonize edildi. Tüm hastalara ayılma odasında 5 mg morfin iv yoldan bolus olarak verildi. Daha sonra tüm hastalara HKA cihazı bağlanarak, intravenöz hasta kontrollü analjezi uygulandı. Grup M'deki; hastalara: içinde 0.5 mg/cc morfin olan % 0.9' luk SF solüsyonu hazırlandı. Bu solüsyondan bolus doz 4 cc (2mg), kilitli kalma süresi 30 dk, 4 saatlik limit 32 cc (16 mg) olacak şekilde HKA cihazı ayarlandı. Grup MD'deki hastalara; Grup M için hazırlanan solüsyon içine 0.025 mg droperidol ilave edilerek HKA cihazı aynı şekilde ayarlandı. Grup MN'de ise, Grup M'de ayarlanan HKA dozlarıyla aynı miktarda morfin uygulaması yanında eş zamanlı olarak diğer bir infüzyon pompasıyla 0.25 ug/kg/s hızda sürekli olarak nalokson infüzyonu uygulandı. Postoperatif ağrı vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Bulantı, kusma, sedasyon ve kaşıntı için (0-3) arası rakamlarla ölçekli skala kullanıldı. Gerektiğinde antiemetik olarak droperidol ve analjezik olarak metamizol uygulandı. Kan basıncı, solunum hızı ve oksijen satürasyonu da monitörize edildi. Hastalara uygulanan toplam morfin dozları HKA cihazı kayıtlarından belirlendi. Ek analjezik ve antiemetik ihtiyacı olan hasta sayısı ve uygulanan ilaçlar kaydedildi. Gruplar arasında demografik veriler açısından fark yoktu. Bulantı insidansı Grup MN'de (%75), Grup M (%40) ve Grup MD' ye (%17) göre daha yüksekti. Kusma insidansı ise; Grup M' de (%25), Grup MD' de (%6) ve Grup MN' de (%50) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare morphine, morphine+droperidol and morphine +naloxone by PCA on the effects of postoperative analgesia and complications. Fifty-eight female patients, ASA I-II (American Society of Anesthetists), ages between 20-60, undergoing total abdominal hysterectomy were divided randomly in to three groups. All patients received 40 mg famotidine and 10 mg diazepam orally for premedication. Propofol 2.5 mg/kg, fentanyl 2u.g/kg and vecuronium 0.1 mg/kg were used for induction. All patients were intubated after muscle relaxation. Anesthesia was maintained with 66% nitrous oxide, 1.5-2 % isoflurone in oxygen. At the end of surgery, 2 mg neostigmine and 1 mg atropine were administered to antogonize neuromuscular blockade. All patients received 5 mg iv morphine, in the recovery room and than all patient were attached to a PCA machine. The following settings were established: a maintenace dose 4 cc, lockout interval 30 min, 4 hour limit 32 cc and maximum dose 160 cc in all groups. The solution of Group M was prepared as 80 mg morphine in 160 cc saline (0.5 mg/cc). In the Group MD addition 4 mg droperidol to 80 mg morphine in 160 cc saline was added. In the Group MN 0.25u/kg/h naloxone infusion was given in addition to Group M. Verbal rating scores for pain; nausea, vomiting and piruritis; sedation scores; requests for antiemetic (droperidol) and analgesic (metamizol) use were recorded for 48 hours. Blood pressure, respiratory rate and oxyhemoglobin saturation were also monitored. There were no differences in the demographic data among the goups.