Total intravenöz anestezide alfentanil ve remifentanil karşılaştırması
A Comparison of alfentanil and remifentanil for total intravenous anesthesia
- Tez No: 103074
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİYE ESMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
54 ÖZET Remifentanil; etkisi infiizyon süresinden bağımsız olarak kısa sürede sonlanan, yeni ve benzersiz bir opioid ajandır. Bu çalışmanın amacı; TtVA uygulamasında alfentanil ve remifentanilin, intraoperatif stabilite, BÎS değerleri ve postanestezik uyanma özellikleri yönünden karşılaştırılmasıdır. Laparoskopik kolesistektomi planlanan, ASA I-II grubu, 50 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=25) propofol-alfentanil ve II. gruba (n=25) propofol- remifentanil kombinasyonlanyla TtVA uygulandı. Anestezi indüksiyonu, 2 mg/kg propofol ile birlikte, çalışma grubuna uygun olarak, 10 ug/kg alfentanil veya toplam 1.5 u.g/kg (1+0.5 ug/kg) remifentanil ile sağlandı. Anestezi idamesi, I. grup hastalarda lug/kg/dk alfentanil, II. grup hastalarda 0.25 ug/kg/dk remifentanil ve her iki grup hastalarda 9 mg/kg/saat propofol infüzyonu ile sağlandı. Operasyon süresince, hastaların hemodinamik verileri, Sp02 ve BİS değerleri ölçülerek kaydedildi. Erken postanestezik dönemde Aldrete skorları ve geç postanestezik dönemde DMRT hata puanlan kaydedildi. Ayrıca ilaçların yan etkileri gözlenerek not edildi.55 Remifentanil grubunda hemodinamik veriler, başlangıç değerlerine ve alfentanil grubuna göre daha düşüktü. Remifentanil grubundaki hastaların BÎS değerleri, ekstübasyon dönemi ve sonrasında, alfentanil grubundaki hastalardan daha yüksekti. Uyanma odasında analjezik ihtiyacı olan hastaların sayısı, remifentanil grubunda, alfentanil grubundan daha fazla idi. Erken postanestezik dönemde remifentanil grubundaki hastaların Aldrete skorları, alfentanil grubundaki hastalardan daha yüksekti. Geç postanestezik dönemlerde DMRT hata puanları, remifentanil grubunda, alfentanil grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç olarak; hem erken hem de geç postoperatif dönemde uyanma hızı ve kalitesi yönünden remifentanilin, özellikle günübirlik vakalar ya da erken taburcu olması beklenen hastalarda uygulanacak TİVA'de, alfentanile karşı iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra, postoperatif dönemde erken analjezik ihtiyacı, remifentanil için dezavantaj olabilir. Hem intraoperatif dönemde anestezi kalitesi, hem de postoperatif dönemde uyanma hızı ve kalitesine olumlu katkıları nedeniyle TİVA'de, BÎS mönitarizasyonunun yararlı olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Remifentanil is a new and unique opioid agent whose effect ends in a short period of time that is independent of its infusion time period. The aim of this study was to compare the intraoperative haemodynamic stability, BIS values, and postoperative recovery characteristics of alfentanil and remifentanil in TTVA. Fifty patients, ASA I-H who were scheduled for laparoscopic cholesistectomy were randomly divided into two groups. First group (n=25) received propofol-alfentanil and the second group (n=25) received propofol-remifentanil combination for TÎVA respectively. The induction of anesthesia was done with propofol 2 mg.kg_1 doses for each group and then the Group I received 10 (J-g.kg-1 alfentanyl, Group II received a total dose of 1.5 ug.kg“1 (1+0.5 ug.kg”1) remifentanil respectively. Group I received alfentanil 1 ug.kg“1. min”1 and Group E received remifentanil 0.25 jig-kg'^min“1 respectively and each group also received propofol 9 mg-kg'^hr”1 for the mainteinance of the anesthesia. During the operation, patients haemodynamic data, SpCh and BIS values were measured and recorded. Aldrete Scores in early postanesthesic periods and the error points of DMRT in late postanesthetic periods were recorded.