Tramadol + bupivakain ve bupivakain ile yapılan supraklavikular pleksus bloğu, blok kalitesi ve analjezi süresine etkisi
  1. Tez No: 103090
  2. Yazar: CENGİZ KİZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. B. BİNNUR SARIHASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 669
Özet
ÖZET Bu çalışma, bupivakain ve bupivakain-^amadol kullanılarak iki gruba uygulanan supraklaviküler perivasküler brakiyal pleksüs bloğunun blok ve postoperatif analjezi kalitesi ve süresi yönünden karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya, üst ekstremite cerrahisi uygulanacak, yaşlan 18 He 75 arasında, ASA MI risk grubundan 62 olgu alınarak rastgele iki gruba ayrıldı. Grup l'e (Tramadol Grubu), % 0.25'lik bupivakain ve 100 mg'lık tramadol karışımından 30 mi, Grup ll'ye (Kontrol Grubu) ise % 0.25'lik bupivakainden 30 mi verilerek blok uygulandı. Bloğu başarılı olmayan 6 olgu çalışma dışı bırakıldı. I. Grupta 29, II. Grup'ta 27 olgu değerlendirme kapsamına alındı. Tüm olgularda ortalama arter basıncı, dakika kalp atim hızı, dakika solununum sayısı, periferik oksijen satürasyonu ve sedasyon dereceleri blok öncesi ve blok sonrası 180 dakika boyunca izlendi. Cilt ısısı, blok öncesi ve blok sonrası 20/nci dakikaya kadar ölçüldü. Duyusal ve motor blok dereceleri ve süreleri, operasyon sonu ve operasyon sonrası 2, 4 ve12'nci saatierdeki görsel ağn değerleri (VAS), ilk ağn oluşum zamanı ve o andaki VAS değerleri, ilk analjezik gereksinim zamanlan (İAGZ) ve istenmeyen yan etkiler kaydedildi. Kalp atım hızı, ortalama arter basıncı, solunum hızı, periferik oksijen satürasyonu ve sedasyon dereceleri gruplar arası karşılaştırıldığında, anlamlı olmayan farklılıklar gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study was designed to compare the quality of block and postoperative analgesia and analgesia period between two groups with performed supraclavicular perivascular brachial plexus blocks that were made with bupivacaine and bupivacaine plus tramadol. 62 patients, who was between 18-75 years old, ASA physical status I - II, undergoing upper limb surgery were enrolled and the patient were divided randomly two groups. 30 ml a mixture of 0.25 % bupivacaine and 100 mg tramadol in Group I and 30 ml of 0.25 % bupivacaine in Group II were administered for block. The block was unsuccessful in 6 patients, for this reason 29 patients in Group I (Tramadol Group) and 27 patients in Group II (Control Group) were scheduled to study. In all cases the mean arterial pressures, heart rates, respiratory rates, peripheral oxigen saturations and the levels of sedation were monitored before and after the blocs during 180 minutes. The skin temperature was measured before and after the operation until 20 th minute. The degree and duration of sensory and motor blockade, the values of visual analogy scale (VAS) after the operation and the values of VAS postoperative at 2 th, 4 th, 12 th hours were recorded. The time to first pain and value of VAS during first pain, first analgesic requirement time and side effects were recorded, too. There were no significant differences among groups with heart rates, respiratory rates, peripheral oxigen saturations and the degrees of sedation.