Hastalar arasında anestezinin imajı, anesteziye bağlı endişe nedenleri ve preoperatif anksiyete değerlendirmesi: Altıyüz hastada uygulanmış bir anket çalışması
  1. Tez No: 103091
  2. Yazar: REŞİDE AYKENT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1065
Özet
ÖZET Bu anket çalışması, hastaların anestezi bilgisini, anestezist ve anesteziye verdikleri önemi, anksiyetelerini ve anksiyete nedenlerini belirlemek ve anksiyete ölçümünde standart test olarak kabul edilen State-Trait Anxiety Inventory (STAI) testini, anesteziye özgü geliştirilmiş Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS) testiyle karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Operasyondan 1 ile 3 gün önce anket uygulanan 600 hastanın 593'ü değerlendirmeye alındı. Anket formunun birinci bölümünde; demografik bilgiler yer aldı. ikinci bölümde; anestezi bilgisini ölçen 7 soru soruldu. Anestezist ve cerraha verdikleri önemi 10 üzerinden değerlendirmeleri, anestezist ve anestezi yöntemini seçme isteklerini 'evet' 'hayır' şeklinde cevaplamaları istendi. Anestezi bilgi puanı 100 üzerinden hesaplandı. Üçüncü bölümde; anestezi ile ilgili 12 endişe nedeninin her birini 5 üzerinden puanlamaları istendi. Dördüncü bölümde anksiyete ölçümü için STAI ve APAIS-A, bilgi edinme isteği için APAIS-B testleri uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede student-t, ki-kare testleri, anksiyete skalalan arasındaki ilişki için korelasyon ve regresyon analizleri kullanıldı. Hastalarımızda 30-60 Yaş Grubunda olanlar (% 63,23), il merkezinde oturanlar (% 60,70) ve ilkokul mezunu olanlar (% 34,90) çoğunluğu oluşturdu Anestezi bilgi puan ortalaması 55,81±l,00'di. Anestezi bilgisi, 30 Yaş Altı Grubunda, 30-60 Yaş ve 60 ve Üstü Yaş Grubuna göre daha yüksekti (sırasıyla 63,06±2,20, 56,19±1,25 ve 46,99±2,36). Keza gençlerde, eğitim düzeyi yüksek olanlarda ve il merkezinde oturanlarda daha yüksek bulundu. Cinsiyete ve anestezi deneyimine göre anestezi bilgi düzeyleri farklılık göstermedi. Literatürdeki araştırmaların çoğunda anestezi bilgi düzeyinin yetersiz olduğu, eğitim ve sosyokültürel düzey yükseldikçe arttığı ve anestezi deneyimiyle değişmediği bildirilmektedir9'21'39'20'43. Çalışmaya katılanların % 71,16'sı, anestezistin fazla önemli olduğunu düşünürken, anestezist ve anestezi yöntemini seçmek isteyenlerin oranı % 50'nin altındaydı. Anestezi bilgi düzeyi yüksek olanların, anesteziste verdikleri önem, anestezist ve anestezi yöntemini seçme ve anestezi konusunda bilgi edinme istekleri daha fazlaydı. Anestezi deneyiminin anesteziste verilen önemi ve anestezist seçme isteğini değiştirmediği ancak anestezi yöntemini seçme isteğini arttırdığı görüldü. Anksiyete düzeyleri STAI testinde 41,59±0,47, APAIS testinde 10,35±0,20 olarak bulundu. Bu sonuçlar literatürdeki12,18 VIdeğerlere oldukça yakındı. STAI skoru, anestezi bilgisi 50 puanın altında olan grupta, 50-80 arası ve 80 üstü olan gruplara göre (sırasıyla 40,23±0,78, 42,61±0,73, 42,40±1) ve erkeklerde kadınlara göre (sırasıyla 38,95±0,63, 44,08±0,67) daha düşüktü. Anestezi deneyiminin preoperatif anksiyete derecesini etkilemediği görüldü. Literatürdeki pek çok çalışmada da anksiyetenin kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olduğu ve anestezi deneyimine göre değişiklik göstermediği rapor edilmektedir12,32'3,34'38'39. Preoperatif dönemde anestezi ile ilgili en çok endişe duyulan nedenler, ameliyat sonrası uyanamama (3,61±6,50), ameliyat sonrası ağrı (3,40±6,20 ), ameliyat sırasında uyanma (3,14±6,90) ve yoğun bakımda kalmaktı (3,10±7,20). Erkeklerde en çok endişe duyulan neden, ameliyat sonrası uyanamamak iken kadınlarda ameliyat sonrası ağrı oldu. Anestezistin bilgi ve deneyim eksikliğinden duyulan endişeler anestezi bilgi puanı yüksek olanlarda daha fazlaydı. Anestezi deneyimi olanlarda, olmayanlara göre operasyon sırasında uyanmaktan duyulan endişe skoru daha düşüktü (sırasıyla 2,99±9, 49 ve 3,31±9,80). Köyde oturanlarda ağrıdan, diğer yerleşim bölgelerinde oturanlarda ameliyat sonrası uyanamamaktan duyulan endişe skorları daha yüksek bulundu. Literatürde APAIS testinin STAI'nin yerini alabileceğini bildiren yaymlar olduğu halde7,31'32 bu çalışmada STAI-APAIS-A, STAI-APAIS-B ve APAIS-A-APAIS-B arasında önemli korelasyon (P= 0,000) olmasına karşın, regresyon katsayıları 0,75 den küçüktü (sırasıyla 0,54, 0,18, 0,44) ve aralarında doğrusal bir ilişki gösterilemedi. Sonuç olarak; hastalarm anestezi bilgisinin, anesteziye verdikleri önemin, anksiyete ve nedenlerinin anket çalışmalarıyla ortaya konmasının preoperatif hastayla ilişki kurmada önemli olduğu, bu tür çalışmaların daha çok hastayla ve daha çok bölgede tekrarlanması gerektiği kanısına varıldı. ANAHTAR KELİMELER: Anket, anestezi, preoperatif anksiyete. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This poll study was performed in order to determine the knowledge level of the patients on anesthesia, the importance of anesthesist and anesthesia for them, their anxiety and the reasons of their anxiety, and to compare the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) test, which is the standard test for measuring anxiety, with the Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS), which is developed specifically for anesthesia. 593 of the patients who took the poll 1-3 days before the operation were taken for evaluation. The first part of the poll form included demographic information. Second part included 7 questions that scored the anesthesia knowledge. Patients were asked to score over 10 points about the importance of the anesthesist and the surgeon for them, and to express their wish about choosing an anesthesist and the anesthesia method as“yes”or“no”. Their knowledge levels were scored over 100. In the third part they were asked to grade 12 anxiety reasons about anesthesia, each one over 5 points. In the fourth part STAI and APAIS-A tests were performed to measure the level of anxiety, and APAIS -B test was performed for their wish for getting information. Student-t, chi square tests were done for statistical evaluation, and correlation and regression analysis were done for determining the relation between anxiety scales. Most of our patients were in the 30-60 age range (63,23 %), were living in the centre of the city (60,70 %) and were graduates of primary school (34,50 %). The mean of their knowledge level on anesthesia was 55,8±1,00. Knowledge level on anesthesia was higher in the age group below 30 than the 30-60 and over-60 age groups (63,06+2,20, 56,19+1,25 and 46,99+2,36 respectively). Knowledge level was also higher in young, highly educated and in those living in the centre of the city. There was no difference in knowledge levels according to different gender and former anesthesia experience. In the literature dominant opinion is that general knowledge level on anesthesia is insufficient, and it increases as the sociocultural and educational level increases, and that, former experience of anesthesia does not increase the knowledge level on anesthesia. % 71,6 of the participants of this study thought that VIIIanesthesist was very important, but the proportion of the patients that wanted to choose the anesthesist and the method of anesthesia was lower than % 50. Patients who had higher knowledge level on anesthesia gave more importance to the anesthesist and showed more desire for choosing the anesthesist and the method of anesthesia were more eager to learn about anesthesia. Former experience of anesthesia did not make a difference on the importance given on anesthesist and the desire for choosing the anesthesist, but brought about an increase in desire for choosing the anesthesia method. Anxiety levels were 41,59±0,47 with the STAI test and 10,35±0,20 with the APAIS test. These results were very close with the values given in the literature. STAI scores were lower in the group that had anesthesia knowledge level points below 50, compared with the 50-80 and over-80 Points Groups (40,23±0,78, 42,61±0,73, 42,40+1 respectively) and was also lower in men than women ( 38,95+0,63, 44,08±0,68 respectively). Former experience of anesthesia did not effect the preoperative anxiety levels. The reasons of preoperative anxiety were fear for not awakening after operation (3,61+6,50), postoperative pain (3,40+6,20), awakening during the operation (3,14+6,90) and fear of staying in the intensive care unit (3,10+7,20). Most prominent cause of anxiety in men was not awakening after the operation while in women it was postoperative pain. The anxiety about the insufflency of the knowledge and experience of the anesthesist was higher in the group that had higher level of kowledge on anesthesia. The patients with a former experience of anesthesia showed lower anxiety for awakening during the operation compared to the ones who had no experience of anesthesia (2,99+9,49 and 3,31±9,80 respectively). Patients living in thermal areas showed high scores of anxiety for pain, while patients living in other areas showed more anxiety for not awakening postoperatively. Although in the literature there are publications that suggest that APAIS test can take the place of STAI, this study showed important correlation(p=0,000) between STAI-APAIS-A, STAI-APAIS-B and APAIS-A-APAIS-B, regression coeffients were lower than 0,75 (0,54,0,18 and 0,44 respectively) and a linear relationship could not be shown between them. In conclusion, we have shown that the level of the knowledge of the patients on anesthesia, the importance of anesthesia for the patients, their anxiety and the reasons for this anxiety are important for establishing the preoperative relationship, EXand such studies should be performed with higher number of patients and in different regions. KEY WORDS: Poll, anesthesia, preoperative anxiety.