Kronik alkolizmin deri fleplerine etkisinin araştırılması ve olası değişiklilere karşı vitamin E kullanımı
  1. Tez No: 70645
  2. Yazar: AYDIN GÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET İnsanların içinde bulundukları ruhsal durumu değiştirmek için kullandıkları maddelerin başında alkol gelmektedir. Klinik olarak kronik alkolizmin, yara iyileşmesi ve özellikle baş boyun bölgesinde hazırlanan random patern deri flepleri üzerindeki olumsuz etkileri bilinmekle birlikte, bu konu deneysel olarak araştırılmamış olduğundan bu çalışma düzenlendi. Vitamin E'nin sistemik olarak alkolün zararlı etkilerini azalttığını gözönüne alarak, bu flepler üzerindeki etkisi de araştırıldı. Bu amaçla sıçanlara dört ay boyunca sıvı kaynağı olarak yalnızca % 10'luk etanol verilerek kronik alkolizm modeli oluşturuldu ve bunların bir bölümüne de son bir ay boyunca günaşırı intraperitoneal vitamin E enjeksiyonları uygulandı. Sıçanların sırt bölgesinde random patern deri flepleri hazırlandı ve oluşan nekroz oranları değerlendirildi. Ayrıca bu fleplerden alınan insizyonel biopsiler histopatolojik olarak onüç parametre yönünden incelendi. Kronik alkolik grupta saptanan distal flep nekroz oranı kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış bulundu. Bu sonucun, fleplerde ortaya çıkan serbest radikal oluşumuna alkolizmin getirdiği ek yükten kaynaklanmış olabileceği düşünüldü. Vitamin E uygulanan kronik alkolizm grubunda ise bu oranın anlamlı olarak azaldığı görüldü. Bu sonucun vitamin E'nin serbest radikal temizleyerek ve dokuları ve damar duvarını lipid peroksidasyonunun zararlı etkilerinden koruma özelliğinden kaynaklanmış olabileceği düşünüldü. Histopatolojik olarak kullanılan parametrelerin dördünde (dermal ve subkutan inflamasyon, konjesyon ve kollajen yoğunluğu), gruplar arası flep nekroz oranlarında saptanan farklarla uyumlu olarak anlamlı değişiklikler olduğu belirlendi. Böylece sıçanlarda kronik alkolizmin random patern deri flep cerrahisinde olumsuz etkileri olduğu ve bu etkilerin vitamin E kullanılarak azaltılabileceği deneysel olarak gösterilmiş oldu. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although high complication rates of wound healing deficiencies and ischemic tissue necrosis in random-pattern skin flaps, especially elevated in head and neck region, are frequently observed in chronic alcoholic patients, these clinical findings have never been quantified with controlled studies experimentally, yet. So we intended to investigate the possible deleterious effects of chronic alcoholism on random-pattern skin flap necrosis in rats. It was also decided to determine whether vitamin E, the most (possibly only) potent lipid-soluble antioxidant, have an effect on these alcoholic rat flaps. After the rats were fed with ethanol 10% as their sole liquid source for four months, another group was constituted inside of them which was administered with intraperitoneal vitamin E injections during the last one month. The control group was received only water. At the end of four months, modified McFarlane random-pattern skin flaps were elevated at the dorsum of the rats in all three groups. One week later the necrotic distal parts of flaps were measured, skin biopsies from the flaps were taken and the rats were sacrificed. Thirteen distinct parameters were determined histopathologically. The rates of distal skin flap necrosis in chronic alcoholic rats were found significantly higher than the rats in control group. This result may be related to the additional load of free radical production in alcoholic tissues in addition to those seen in flaps. Moreover the rates of flap necrosis in vitamin E performed group were also found significantly lower than the chronic alcoholic group. This result may be related to free radical scavenger and vascular protective effect of vitamin E. In accordance with the flap necrosis findings between the groups, four histopathologic parameters (the density of dermal and subcutaneous inflamation, congestion and collagen) were found significantly different among them. These results indicate us that chronic alcoholism has a profound deleterious effect on random-pattern skin flaps and this effect may be prevented by systemic administration of vitamin E in rats. Advanced experimental and clinical studies need to support our findings. 51