Erken ve geç başlangıçlı mani vakalarının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of mania cases of early- and late onset
- Tez No: 103219
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Geç başlangıçlı maninin farklı bir duygudurum bozukluğu olup olmadığı tartışmalıdır. Yaşlıdaki manik tablolar konusunda yapılmış çalışmalar sınırlı dır. Biz de çalışmamızda böyle bir ayırımın klinik uygulamadaki önemini sap tamaya çalıştık. Son on yıl içinde I.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri A.B.D.' ında yatarak tedavi gören ikiuçlu duygudurum bozukluğu - tipi manik epizod tanısı almış 24 yaşlı hasta, kendi içlerinde 50 yaş sınır kabul edilerek erken ve geç başlangıçlı olarak iki gruba ayrılmış ve 29 genç hasta ile sosyodemografik özellikler, aile hikayesi, proflaktik tedavi, fiziksel hastalık, klinik belirtiler, hastanede kalış süresi, uygulanan tedavi ve klinik düzelme halleri açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. Sonuçlar şu şekilde özet lenebilir;. Bozukluk kadınlarda daha yüksek oranda görülmekte,. Gençlerde ve erken başlangıçtı yaşlı hastalarda daha yüksek aile öyküsü bulunmakta,. Geç başlangıçlı yaşlı grupta fiziksel hastalık oranı daha fazla bulundu,. Eğitim süresi ile hastalık süresi arasında pozitif bir korelasyon bulunmakta. Fikir uçuşması ve basınçlı konuşmaya genç ve erken başlangıçlı yaşlı hastalarda daha yüksek oranda rastlanmakta,. Gençlerde daha çok erotomanik tipte yaşlılarda ise perseküsyon tipinde hezeyanlara daha sık rastlanmakta,. Tedavide yaşlı hastalarda duygudurum düzenleyicisi olarak daha çok valproat tercih edilmekte ve geç başlangıçlı yaşlılarda erken başlangıçlı yaşlılara göre daha fazla antipsikotik kullanılmakta,. Yaşlı hasta grubu genç hastalara göre hastanede daha uzun süre kalmış tır,. Çalışmamızın sonuçları Geç Başlangıçlı Maninin ayrı bir hastalık olarak ele alınması gerektiği görüşünü destekler nitelikte olmasına rağmen bu 67konuda daha ayrıntılı, yeterli vaka oranına sahip çalışmalara ihtiyaç var dır. 68
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY It is discussed whether mania of late onset is a separated unigue disorder. There are few studies about manic pictures among the elderly. We tried to determine the importance of such a discrimination in clinical practice. Twenty four elderly patients diagnosed as having bipolar mood disorder type- 1 manic episode who had been treated in the inpatient clinic in the Department of Psychiatry Cerrahpaşa Medical Faculty, the University of Is tanbul were classified into two groups of early and late onset mania by accepting the age of 50 as the differentiating point. These 24 elderly patients were then compared retrospectively with 29 younger patients in sociodemographic features, family history, prophylactic treatment they received, clinical manifestations, physical disorders, the duration of staying in hospital, the treatment given and clinical improvement. The results can be summarized as follows:. It was found that the bipolar disorder has a higher prevalence among women. The fregnency of a positive family history was higher among the younger patients and among the elderly whose disorder was of early onset. The elderly whose disorder was of late-onset had a higher prevalence of physical diseases. The duration of education was longer among the younger patients and among the elderly whose disorder was of early onset. Flight of ideas and pressure to keep speech were more freguent among the younger patients and among the elderly whose diserder was of early- onset 69. The younger patients had more freguently erotomanic and the elderly persecutory types of delusion. Valproate is more freguently preferred as a mood-stabilizing drug among the elderly, and the elderly patients with late-onset mania use antipsycchotic agents more commonly as compared with those with early onset mania. The total duration of inpatient treatment was longer among the elderly patients than among younger ones Our findings support the view that late-onset mania is a separated unigue disorders although more detailed further studies are needed. 70