Fetüs, yenidoğan ve erişkin sıçanlarda pankreasın histolojik ve histokimyasal kıyaslı yapısı ve gelişimi
- Tez No: 103257
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ERDEMLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 566
Özet
II ÖZET Çalışmamızda pankreasın morfogenezisini (organogenezis) fetüste ve postnatal dönemde erişkine kadar izlemeyi ve histokimyasal kıyaslı yapısını incelemeyi amaçladık. Bu amaçla en çok kullanılan deney hayvanı olan sıçan kullanıldı. Fetüs, yenidoğan ve erişkinden elde edilen parçalar formalin ve buin tespit solüsyonları ile fikse edilerek parafinle bloklandı. 3-5 mikron kalınlığındaki parafin kesitlere Hematoksilen-eosin, Periyodik Asit Schiff (PAS), Anilin mavisi ve Chrome alum haematoxylin-phloxin boyama yöntemleri uygulandı. Fetüs, yenidoğan ve erişkin pankreasını kıyasladığımızda erişkin pankreasın parankima yapılarının öncüleri olan kanalis intestinalisten göç etmiş endodermal hücrelerden oluşan tübüler yapılar 15-16 günlük fetüste gözlendi. Bu tubulusların ileri gelişimi ile oluşan pankreasın ekzokrin ve endokrin bezlerinden, önce ekzokrin bezlerin geliştiği preperasyonlanmızda izlendi. Ekzokrin bezlerin asinuslan intrauterin yaşamın 20-21. gününde gözlendi. Ancak asinus yapılan, 20-21 günlük fetüste gelişmiş olmasına karşın, gelişmiş Langerhans adacıkları yanında bazı adacıklarının henüz gelişme aşamasında olduğu preperasyonlanmızda belirgindi. Postnatal yaşamda hem endokrin hem de ekzokrin pankreas gelişimini sürdürdü. Pankreasın stroması ise, 15-16 günlük fetüste parankimaya oranla oldukça boldu ve stromada mezenşim hücreleri vardı. 20-21 günlük fetüste bağ dokusu gelişimini sürdürdü, ancak giderek artan parankimanın yanında stromanın daha az oranda olduğu tespit edildi. Yenidoğanda ise hem parankima hem de stroma gelişkin yapı özelliği kazanmaya devam ederken, parankimanın yanında stromanın giderek azaldığı izlendi. Bu bulgularımız literatür verileri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In our study, we aimed to observe morphogenesis of pancreas in fetal and postnatal periods until adult age and to research comparable histochemical structure of pancreas. The rat, which is used mostly as experiment animal, was used for this aim. The samples which were obtained from fetus, newborn and adult, were fixed with the fixation solutions, formaline and buin, and the blocked with paraffin wax. The stain methots, Haematoxylin-eosin, Periyodik Asit Schiff (PAS), Anilin blue and Chrome alum haematoxylin-phloxin were applied to paraffin cross-sections that had 3-5 micron thickness. When we compered the pancreas of fetus, newborn and adult, we observed tubular structures consisting of endodermal cells which migrated from canalis intestinalis that was the initiator of parenchimal structures of adult pancreas in 15-16 days fetus. The developing of exocrine glands and of pancreas was before developing of endocrine glands and the stuation was observed in our preperations. The exocrine and endocrine glands of pancreas form with advence development of tubuler structures. The acinus of exocrine glands were observed in 20-21 days of intrauterin period. Although the structures of acinus and Langerhans islets developed completely, some islets were observed as developing process in our preperations. The development of exocrine and endocrine pancreas continued on postnatal period. The stroma of pancreas was abundant comparing with parenchima of pancreas in 15-16 days-fetus and there was mesangial cells in stroma. The development of connective tissue continued in 20-21 days fetus; but, the stroma was less than parenchima which had increased gradually. However; in newborn both of parenchimaIV and stroma developed and it was observed that the amount of stroma decreased comparing with parenchim. Our results were evaluated with literature data.