Epidermal büyüme faktörü alfa reseptörleri ve transforme edici büyüme faktörü alfanın insan ovaryumu gelişen folliküllerindeki dağılımının immünohistokimyasal olarak belirlenmesi
Determination of the distribution of epidermal growth factor receptors and transforming growth factor alpha in the follicles of growing human ovary by immunohistochemical methods
- Tez No: 103256
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
65 VI: ÖZET Büyüme faktörü ailesi üyelerinden EGF ve TGF-a, büyümeyi uyarıcı polipeptitlerdir. EGF ve TGF-a, hücre yüzeyinde bulunan reseptörlere bağlanarak hücresel olayları düzenlerler. Bu çalışmada insan ovaryum dokusunda bulunan farklı gelişim evrelerindeki folliküllerde, EGF ve TGF-a'mn dağılımı immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Primordial folliküllerde her iki büyüme faktörününde, oositte yoğun bir tutulum gösterdiği gözlenirken, follikül hücrelerinde EGF-R için özellikle bazal sitoplazmada yoğun bir reaksiyon izlendi. Primordial follikülleri çevreleyen bağ dokusunda, EGF-R için yoğun bir immün reaksiyon gözlenirken, TGF-a için tutulumun orta dereceli olduğu belirlendi. Primer folliküllerde sadece EGF-R'nin yerleşimi incelendi. Oositte orta dereceli, follikül hücrelerinde özellikle apikal ve bazal hücre zarlarında tutulumun çok yoğun olduğu, sitoplazmalarmda ise tutulumun orta dereceli olduğu izlendi. Stromada ise orta dereceli bir tutulum ayırt edildi. Korpus luteumdaki hücrelerde, her iki büyüme faktörü için zayıf bir tutulum izlenirken, korpus luteumun çevresindeki stromal hücrelerde son derece yoğun bir immün reaksiyon dikkati çekiyordu. Stromada bulunan diğer hücrelerde ise hem EGF hem de TGF-a için zayıf bir EGF-R tutulumu izlendi. Atretik66 folliküllerdeeki dejenere follikül hücrelerinde EGF-R için tutulumun ortadan kuvvetliye değiştiği, TGF-a için orta dereceli bir tutulumun bulunduğu ayırt edildi. Stromal dokuda ise EGF-R için orta dereceli, TGF-a için zayıf bir immün reaksiyon dikkati çekti. Graaf folliküllerde EGF ve TGF-a için özellikle oositi çevreleyen granüloza hücrelerinde yoğun bir tutulum izlenirken, TGF-a için oosit sitoplazmasında orta dereceli bir tutulum izlendi. Her iki büyüme faktörü için follikülü çevreleyen granüloza hücrelerinde tutulumun kuvvetliden ortaya doğru değiştiği dikkati çekti. Teka interna hücrelerinde ise EGF-R için oldukça zayıf, TGF-a için orta dereceli tutulum ilgiyi çekiyordu. Sonuç olarak, insan ovaryumundaki folliküllerin gelişmesi ve gerilemesi sırasında EGF-R ve TGF-a'nın otokrin olarak etkin olduğu düşünüldü. Her iki reseptörün gelişimle doğru orantılı olarak artan boyanma yoğunluğu, bu düşünceyi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
67 VH: SUMMARY EGF and TGF-a, which are the member of growth factor family are growth situmulating polipeptides. These regulates the cellular activity by forming bonds with the receptors located on the cell membrane. In this study, the distributions of EGF and TGF-a for different growth stages of follicles in human ovarian tissues were investigated by immunohistochemical methods using light microscope. In oocytes of primordial follicles, an intense staining were observed for both growth factors, however, considerably intense reaction was observed for EGF-R especially in basal cytoplasm. In connective tissues surrounding primordial follicles, intense and moderate staining were observed for EGF-R and TGF-a respectively. In primer follicles, only the localization of EGF-R was studied. For both oocyte and cytoplasm of follicles cells, a moderate and for basal and apical membranes of follicles cells, most intense immunostaining were observed. A moderate staining was determined in stroma. In corpus luteum cells, weak staining was seen for EGF-R and TGF-a while most intense immunostaining were defined in cells surrounding corpus luteum. In addition, weak EGF-R staining was observed in other cells of stroma for both EGF-R and TGF-a. Besides, in degenerated cells of atretic follicles, the staining for EGF-R changes from68 moderate to very intense and moderate staining was observed for TGF-a. In stromal tissue, a moderate staining for EGF-R and weak staining for TGF-a were determined. Especially in granulosa cells surronding oocyte, intense staining were observed for both EGF and TGF-a, however, a moderate staining was seen in oocyte cytoplasm. It was observed that, staining changes from intense to moderate in granulosa cells surrounding follicle for EGF and TGF-a. Furthermore, weak staining for EGF-R and moderate staining for TGF-a were observed in teka interna cells. In conclusion, it was suggested that EGF-R and TGF-a acts as autocrine during the follicular growth and regression of human ovary. It was determined that there is a positive correlation between increase in staining intensity and growth rate for these two receptors, proving our theory.