İshalli buzağılarda zeolit kullanımının Na K Cl iyonları üzerine etkisi
The effect of zeolite use on Na K Cl ions in calves with diarrehea
- Tez No: 688506
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TEMAMOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada ishalli buzağılarda rutin tedavi protokollerine ek olarak uygulanan zeolitin Na+, K+ ve Clseviyeleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma için Viranşehir ilçesi Sefa Veteriner Kliniğine getirilen 1-32 günlük 12 adet ishalli ve sağlıklı 6 adet buzağı kaydedildi. İshalli buzağıların 9 tanesinde Escherichia coli, diğerlerinde ise Criptosporodium parvum, Corona virus ve Clostridium perfiringens etken tespiti yapıldı. İshalli buzağılar eşit sayıda olacak şekilde negatif kontrol grubu (sağlıklı hayvan +1g/kg /gün, oral zeolit), pozitif kontrol grubu (ishalli hayvanda (n=6) rutin tedavi), zeolit grubu (ishalli hayvanda rutin tedavi + zeolit (1g/kg /gün, oral)) olarak üç gruba ayrıldı. Pozitif kontrol ve zeolit grubuna günlük olarak izotonik 0.9% NaCl (Polifleks®, Polifarma, Türkiye), sodyum bikarbonat (Bikarvil®, Vilsan, Ankara), vitamin, amino asit, elektrolit, dekstroz (Duphalyte®, Zoetis, İspanya) + Vitamin C (İnjacom C®, Ceva, İstanbul) + Marbofloksasin (Marbox®, Ceva, İstanbul) uygulaması prospektüslerine göre yapıldı. Tedavi prosedürü içerisinde Corona virüs etkenli bir buzağıda 6. günde ölüm görüldü. Tedavi süresince 1. 3. ve 5. günlerde serumda Na+ , K+ ve Cliyonları ölçümü gerçekleştirildi. 1. 3. ve 5. günlerde Na+ ve Cliyonu bakımından gruplar arasında istatistikî olarak fark görülmedi (p>0.05). Ancak, çalışmada zeolit grubunda diğer gruplara göre 1.ve 5.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of zeolite applied in addition to routine treatment protocols on Na+, K+ and Cllevels in calves with diarrhea were investigated. 1-32 days old twelve calves with diarrhea, and 6 healthy controls brought to Sefa Veterinary Clinic in Viranşehir district were enrolled for the study. The reponsible bacteria was Escherichia coli in nine of the diarrhea calves and Criptosporodium parvum, Corona virus and Clostridium perfiringens were in the others. Calves with diarrhea were divided into three groups in equal numbers (n=6) as negative control (healthy animal+1 g/kg day oral zeolite), positive control (routine treatment in animals with diarrhea), zeolite group (routine treatment in animals with diarrhea + zeolite (1g/kg/day, oral)). The application was made according to the prospectuses of İsotonic 0.9% NaCl (Polifleks® , Polifarma, Turkey), sodium bicarbonate (Bikarvil®, Vilsan, Ankara), Vitamin, Amino acid, Electrolyte, Dextrose (Duphalyte®, Zoetis, Spain) + Vitamine C (İnjacom C®, Ceva, Istanbul) + Marbofloxacin (Marbox®, Ceva, Istanbul) were administered daily to the positive control and zeolite groups.During the treatment procedure, death was observed on the 6th day in a calf with Corona virus. During the treatment, Na+ , K+ and Clions were measured in the serum on the 1st, 3rd and 5th days. There was no statistical difference between the groups in terms of Na+ and Clions on the 1st, 3rd and 5th days (p>0.05).