Değişik glokom tiplerinde oküler hipertansiyonda ve normal gözlerde tarayıcı laser doppler flowmetri ile optik disk ve retina kan akımının incelenmesi
Examination of optic nerve head and retinal blood flow in different glaucomas, ocular hypertension and normal eyes with scanning laser doppler flowmeter
- Tez No: 103380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN OCAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaş grupları birbirine uyumlu, değişik tipte açık açılı glokomu olan 54 hastanın 103 gözü, 31 oküler hipertansif hastanın 62 gözü ve 72 normal şahsın 139 gözüne bir tarayıcı laser Doppler flowmetre olan Heidelberg Retinal Flowmetre(HRF) kullanılarak mikrovasküler kan akım ölçümleri yapıldı. Her gözde optik disk üzerinde 4 nöroretinal rim sahası ve lamina kribrozadan ve temporal retinadan büyük damarların dışında kalan sahalarda 10x10 piksel büyüklüğünde ölçüm kareleri kullanılarak hacim, akım ve hız değerleri ölçüldü. Bu değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Glokomlu gözlerde özellikle alt kadranda ve lamina kribroza bölgesinde anlamlı olan kan akım azalmaları bulundu. Retina kan akım değerleri birbirinden farklı değildi. Oküler hipertansiflerde kan akım parametrelerinde beklenilenin aksine (normal gözlerden elde edilen değerlerinde üstünde) artışlar olduğu gözlendi. Görme alanlarında yarıalan defekti olan fokal glokomlu gözlerin oluşturduğu grup görme alanı hassasiyeti kan akımı ilişkisi yönünden incelendi. Sonuçlar istatistiki olarak anlamlı bulunmamakla birlikte klinik olarak hassasiyetin azaldığı retina kadranında kan akım değerinin arttığı gözlendi ve bu optik disk otoregülasyon kapasitesine bağlı bir kompanzasyon mekanizması olarak değerledirildi. Glokomatöz optik nöropatinin patogenezinin anlaşılmasında çok önemli yeri olan optik sinir ve retina kan akımı ölçümü ile ilgili klinik kullanıma uygun, kolay uygulanabilen, girişimsel olmayan, sonuçların çabuk alındığı, tekrarlanabilir ve güvenilebilir bir yöntem olarak kabul edilen TLDF yöntemi ile çalışan HRF cihazı ile yaptığımız bu çalışmanın gelecekteki oküler kan akımı çalışmalarına yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Microvascular blood flow measurements of 103 eyes of 54 patients with different types of open angle glaucoma, 62 eyes of 31 age-matched ocular hypertensive patients and 139 normal eyes of 72 age-matched healthy subjects were examined using a scanning laser Doppler flowmeter. The blood flow measurements (volume, flow and velocity) of each eye were performed at five locations of the optic disk (upper nasal, upper temporal, lower nasal, lower temporal neuroretinal rim area and lamina cribrosa) and temporal retina by using 10x10 pixel squares which were located away from ophthalmoscopically visible vessels on the perfusion maps. Results were compared between the groups and showed a significant reduction in blood flow values at the lamina kribrosa and inferior neuroretinal rim area in glaucomatous eyes compared to ocular hypertensive and normal eyes. No difference was found among the groups at the retina. There was a significant increase surprisingly in microvascular blood flow parameters in eyes with ocular hypertension. The relationship between visual field sensitivity and impaired blood flow was evaluated in focal glaucoma group with hemifield defects in the visual field examination. Data showed an increase in blood flow value at the hemiretina with reduced sensitiviy, but this increase was not statistically significant. This means that autoregulation mechanisms of the optic disk are responsible for this compansation. Understanding the mechanism and management of optic nerve head (ONH) vascular insufficiency in GON is crucial. HRF is capable of measuring the perfusion of the superficial capilleries of the retina and ONH. This method is non-invasive, useful for clinical practice, easy to perform and HRF is suited for following the time course of changes in an individual with high reproducibility. This study may be relevant and contribute to further research.