Primer açık açılı glokom tedavisinde Dorzolamid hidroklorid ve Latanoprostun Timolol maleate ek ilaç olarak kullanımı
  1. Tez No: 88729
  2. Yazar: İSTEMİ KEMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Glokom biriminde takip edilen ve günde iki defa %0.5 timolol tedavisi altında olmasına rağmen yeterli GİB kontrolü sağlanamayan (GİB>22mmHg) 49 PAAG hastasının 94 gözü çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı ve mevcut tedaviye ek olarak 1. gruba günde iki doz %2 dorzolamid, 2. gruba günde tek doz %0.005 latanoprost başlandı. Gruplarda GİB'ndaki düşme miktarları, gözyaşı fonksiyonları, ilaçların lokal ve sistemik yan etkileri altı aylık çalışma süresince takip edildiler. Günlük ortalama GİB değerleri 1. grupta çalışma öncesi dönemde 23.23 mmHg, çalışmanın 3. ayında 19.13 mmHg ve 6. ayında 18.87 mmHg olarak bulundu. 1. grupta 3. ve 6. aylarda GİB'nda elde edilen düşüşler başlangıç değerine göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Günlük ortalama GİB değerleri 2. grupta çalışma öncesi dönemde 23.36 mmHg, çalışmanın 3. ayında 16.68 mmHg ve 6. ayında 16.83 mmHg olarak bulundu. 2. grupta 3. ve 6. aylarda GİB'nda elde edilen düşüşler başlangıç değerine göre ve aynı zaman dilimlerinde 1. gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma öncesinde ve 6. ayda yapılan gözyaşı fonksiyon testleri ve görme alanı muayenelerine ait indeksler arasında gruplara ve zamana göre istatistiksel fark bulunmadı. 1. gruptan iki hastada, 2. gruptan bir hastada yapılan tedavi ile yeterli GİB kontrolü sağlanamadı. Lokal yan etkiler açısından her iki grupta da irritatif semptomlar ön plandaydı. Sistemik yan etkilerden ağızda acı tad hissi 2. grupta anlamlı olarak daha fazla bulundu. 1. gruptan bir hastada 6. ayda iris renginde koyulaşma görüldü. 62
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Ninety-four eyes of the fourty-nine patients with primary open-angle glaucoma whose intraocular pressures were 22 mmHg or higher despite 0.5% timolol treatment were included in the study. Patients were assigned into two groups. The first group received 2% dorzolamide twice-a-day, the second group received 0.005% latanoprost as an adjunct drug to timolol. Intraocular pressure reduction, tear functions, local and systemic side effects of the drugs were investigated for six months. The mean diurnal intraocular pressure values at prestudy period, 3rd month and 6th month were 23.23 mmHg, 19.3 mmHg, and 18.87 mmHg for the first group, and 23.36 mmHg, 16.68 mmHg, and 16.83 mmHg for the second group respectively. Intraocular pressure reductions achieved at 3rd and 6th months in the second group were significantly better than the first group. There was no statistically significant difference between the prestudy period and the 6th month with regard to the tear function tests and the indices of the visual field examination in both groups. Among the systemic side effects, the sensation of bitter taste in the first group was noted significantly more frequent than the second group. A darkening of the iris colour was observed in one patient from the first group at the 6th month. 63