Oral magnezyum proflaksisinin doğum tehditini önlemedeki rolü
Oral magnesium treatment in the prevention of preterm labor
- Tez No: 103410
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUGAN BEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yenidoğan morbidite ve mortalitesi %75 oranında 37 GH'dan önce doğan bebeklerde oluşmaktadır. Erken doğum nedeni olan EDT'yi azaltmak bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar erken doğan bebeklerin neonatal bakımlarının iyileştirilmesi.yenidoğan yoğun bakım koşullarının geliştirilmesi, EDT tedavisinin geliştirilmesi ve EDT açısından riskli gebelerin saptanıp proflaktik amaçlı tedavi uygulanmasını amaçlamaktadır. EDT açısından risk faktörlerinden biri de servikal kanalda kısalma, servi kal kanalda kısalma ile beraber olan veya olmayan kamalaşmadır. Mg uzun süredir parenteral olarak obstetrikte eklampsi gelişmesini önleme ve EDT tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı çalışmalarda proflaktik oral Mg kullanımının EDT açısından riskli ve risksiz gebelerde EDT gelişmesini önlediği gösterilmiştir. Bu çalışma EDT gelişmesi açısından bir risk faktörü olarak kabul edilen servikal kanal uzunluğu 39 mm altında ve/veya kamalaşma saptanan gebelerde proflaktik oral Mg kullanımının EDT gelişmesini önleyip önlemediğini göstermek amacı ile yapıldı. Önce termde doğum yapan 24-32 haftalık 197 gebenin servikal kama uzunluğu ve serviks kalınlığı bakıldı. Bu gebelerde gebelik haftası ilerledikçe servikal kanal uzunluğunun azaldığı ama serviks kalınlığının değişmediği görüldü. Daha sonra çalışma grubu olarak 24-32 GH'da servikal kanal uzunluğu 39 mm altında ve/veya kamalaşma saptanan 35 gebeye 295,8 mg/gün proflaktik oral Mg sitrat verildi ve kontrol grubu olarak aynı özelliklere sahip 34 gebeye tedavi verilmedi. Her iki grupta EDT gelişmesi ve servikal kanalda oluşan değişimler 36 gebelik haftasına kadar 4 hafta aralıkla TVUSG ile takip edildi. Proflaktik oral Mg sitrat verilen grup ile verilmeyen grup EDT gelişmesi yönünde değerlendirilince tedavi verilen grupta %1 7,1, tedavi verilmeyen grupta 48%23,5 oranında EDT gelişti ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamsızdı. Mg sitrat kullanımı nuiliparlarda EDT gelişme riskini azalttı. Sonuç olarak, servikal kanal uzunluğu 39 mm altında ve/veya kamalaşma saptanan gebelere proflaktik oral Mg sitrat verilerek EDT oranı azaltılamamaktadır. Ancak nullipar gebelerde aynı tedavi EDT oluşumunu engellemektedir. 49
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ORAL MAGNESIUM TREATMENT IN THE PREVENTION OF PRETERM LABOR Preterm birth accounts for %75 of perinatal morbidity and mortality. Premature baby care was progressed, but the rate of premature birth could not be reduced until today. The prevention of premature birth is very important problem as it may cause mental and physical problems in the later iifes of premature newborns. Cervical canal prevents mechanical factors and vaginal infections invasion of fetal membranes. Previous studies until today reported that the cervical length reduction and funneling were predictive factors for premature labor. Parenteral magnesium is used for tocolysis and eclampsia prophylaxis in obstetrics. Some studies reported that the oral magnesium treatment reduced the rates of premature labor and low birth weight newborns. Objectives: To investigate if oral magnesium treatment reduce the premature labor in the pregnant women with cervical length 39 mm or lower and /or cervical funneling. Institution: The Obstetrics and Gynecology Department of Istanbul University Cerrahpaşa Medical School. Material and Methods: A normogram was created from 197 pregnant women that gave birth at term by measuring cervical canal length and widht at 24-32 weeks of gestation. Prophylactic 295,8 mg/day oral magnesium citrate was given to 35 women of 69 that had no risk factors and cervical length £39mm and/or cervical canal funneling. Thirty four of them were not given magnesium citrate prophylaxis and they were followed as a control group. Cervical canal examinations were performed at 4 weekly intervals until 36 weeks of gestation by transvaginal ultrasonography. 50Results: Preterm labor was occurred in 17.1%(6/35) and 23.5%(8/34) of pregnant women in the group of women that were given prophylactic oral magnesium citrate and in the control group respectively. The difference was not statistically significant. Premature labor was occurred in 1 of the 21 nulliparous (4.8%) and 5 of the 14 multiparous (35.7%) pregnant women that were given magnesium citrate prophylaxis. Conclusion: Generally oral magnesium citrate prophylaxis in pregnant women with cervical canal lenght of 39 mm or lower and/or cervical canal funneling is not effective in the prevention of preterm labor. However prophylactic oral magnesium treatment was effective to prevent preterm labor in nulliparous pregnant women. 51