Serebral palsili çocuklarda istasyon egzersizlerinin gövde kontrolü ve alt ekstremite fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of circuit exercise training on trunk control and lower extremity functions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 617545
  2. Yazar: ÜNAL DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Serebral Palsi'li çocuklarda kas kuvvetini arttırmaya yönelik uygulanan istasyon egzersiz eğitiminin, gövde ve alt ekstremite kas kuvveti ile fonksiyonel aktivite üzerine olan etkisini incelemek üzere yapıldı. Yaşları 7-18 yıl arasında değişen 54 çocuk randomizasyonla 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubu (n=25), haftada 3 gün 10 haftalık istasyon egzersiz eğitimine dahil edildi. Kontrol grubu ise (n=29), geleneksel fizyoterapi programlarına devam ettiler. Çocukların sosyodemografik verileri ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği (D ve E bölümleri), Oturup Kalkma Sıklığı, Basamağa Düz Adım Alma, Basamağa Yan Adım Alma Testleri ve Zamanlı Kalk Yürü Testi kullanıldı. Alt ekstremite ve gövde kas kuvvetini değerlendirmek için el dinamometresi ve ekstremite kas tonusunu değerlendirmek için Modifiye Ashworth Skalası tercih edildi. Çocukların katılımı Kanada Aktivite Performans Değerlendirmesi (COPM) ile ve yaşam kalitesi ise Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavi öncesinde uygulanan tüm değerlendirmeler 10 hafta sonrasında tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effects of circuit exercise training on trunk and lower extremities muscle strength and functional activity in children with hemiparetic Cerebral Palsy. Fifty-four children, aged between 6-18 years were randomized two groups. Exercise group (n=25), was included 3 days a week for 10-weeks circuit exercise training. Control group (n=29), continued routine conventional physiotherapy programme. The social-demographic characteristics and clinical features of the children were recorded and Gross Motor Function Measurement (D and E), Sit to Stand Frequency, Step Up Test, Lateral Step Up Test and Time up & go test was used. Hand-held dynamometer was preffered to determine trunk and lower extremities muscle strength and muscle tone were assessed with Modified Ashworth Scale. Children's participation was assessed using the Canadian Occupational Performance Test (COPM) and quality of life was assessed using the Pediatric Quality of Life Inventory. All pre-treatment evaluations were repeated after 10 weeks.