Fibromiyalji sendromlu hastalarda serum interlökin düzeyleri ve klinik semptomlarla ilişkisi
Levels of serum interleukins in patients with fibromyalfia and relationship between serum interleukines and clinical symtoms
- Tez No: 89031
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
67 ÖZET Amaç: Fibromiyalji kronik ve yaygın kas-iskelet ağrısı, katılık ve karekteristik hassas noktalarla karekterize, eklem dışı romatizmal hastalıklardan biridir. Fibromiyaljinin etyopatoj enezi halen tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromlu hastalarda serum interlökin değerlerini ve interlökin değerleri ile klinik semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metod: Kontrol grubu olarak alınan 20 sağlıklı birey ve Amerikan Romatoloji Kolleji kriterlerine göre fibromiyalji tanısı konan 50 hastada serum interlökin- ip (İL- 1 P), interlökin-2 reseptör (IL-2R), interlökin-6 IL-6) ve interlökin-8 (IL-8) değerleri araştırıldı. Semptomların şiddeti Likert skalasıyla ölçüldü. Bulgular: Fibromiyaljili hastalar ile kontrol grubunun serum interlökin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı ( p > 0.05).
Özet (Çeviri)
68 ABSTRACT Objective: Fibromyalgia is a form of nonarticular rheumatism characterized by chronic and widespread muskuloskeletal aching and stiffness accompanied by exaggerated tenderness on palpation at chracteristic sites, called tender points. The etiology and pathogenesis, however, is incompletely understood. The aim of the present study was to examine the inflammatory response system in fibromyalgia. The objective was to investigate serum interleukins and correlations between levels of serum interleukins and severity of illnes in patients with fibromyalgia syndrome Methods: Serum interleukin-ip 0.05).