Fibromiyalji sendromlu hastalarda düşük doz tramadolün etkinlik ve tolerabilitesinin değerlendirilmesi
The efficacy and tolerability of low dose of tramadol in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 156805
  2. Yazar: NAZİFE ÇALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET AMAÇ:Fibromyalji sendromu kronik ve yaygın kas iskelet ağnsı^catılık ve karakteristik hassas noktalarla karakterize eklem dışı romatizmal hastalıklardan biridir.Fibromyalj i sendromunun etyopatogenezi hala tam olarak bilinmemektedir ve bu yüzden tam olarak tedavi edilememektedir. Bu çalışmanın amacı fibromyalji sendromlu kadınlarda semptomların kontrolünde düşük doz tramadolun (100 mg/gün) etkmüğmin güvenilirliğinin araştırılmasıdır. METOD:ACR tam kriterlerine göre tam almış 40 fibromyalji sendromlu hasta 20 kişilik 2 gruba ayrıldı. Çalışma tek kör, randomize, plasebo-kontrollü olarak planlandı. Bir gruba 100 mg/gün tramadol, diğer gruba plasebo verildi. Semptomların şiddeti Likert Skalasıyla ölçüldü ve hastalar 3 ay takip edildi ve tedavi sonrası değerlendirme 3. ayın sonunda yapıldı. BULGULAR:Hem tramadol hem de plasebo grubunda tedavi öncesi ile kıyaslandığında klinik bulgular, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi skorları açısından 3 aylık tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı düzelme tespit edildi (p0.05) SONUÇ: Sonuç olarak çalışmamız;düşük doz tramadolun yan etki profili açısından güvenilir olduğunUjtedavide semptomların kontrolünde etkin olduğunu ancak plaseboya üstün olmadığını, literatürde belirtildiği gibi daha yüksek dozlarda daha etkin olabileceğini,FMS tedavisinde plasebo etkinin de göz ardı edilemeyeceğini ortaya koymaktadır. 47
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Fibromyalgia syndrome is of non-articular rheumatic diseases which characterised with chronic and widespread musculoskeletal pain, and tender points. Etiopathogenesis of fibromyalgia is clearly not known andm this disease can not be treated completely. Aim of this study to investigate the efficacy and safety of low dose of tramadol (lOOmg/perday) for the control of symptoms in female patients with fibromyalgia syndrome. METHOD:In this study 40 patients with fibromyalgia syndrome who were diagnosed according to ACR diagnosis criteria were divided into two groups (20/20). Study were planned with one blind^andomise and placebo controlled 100 mg/perday tramadol were applied two study group and placebo to another group. Severity of symptoms were evaluated by Likert scala and patients were fallowed up for three months. Final evaluation were done after 3. months RESULTS: When both tramadol and placebo group were compared after 3 months of treatment with pretreatment period for clinical diagnosis, depression, anxiety and quality of life scores were statistically significant (p0.05). CONCLUSION: As aresult of our study we found that treatment of low dose of tramadol for adverse effect is dependable and it is effective in the control of symptoms but have not any superlative effect on placebo. As indicated in literatures tramadol can be effective in high dose for the treatment of FMS, and also placebo effect should not be undervalue.