Çalışan kadınların fiziksel aktivite düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of the factors influencing the physical activity levels of working women
  1. Tez No: 103629
  2. Yazar: EVREN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 667
Özet
ÖZET Çalışan Kadınların Fiziksel Aktivite Düzeylerini Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi Bu çalışmanın amacı çalışan Türk kadınlarında günlük fiziksel aktivite düzeyini saptamak ve fiziksel aktiviteyi etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla Türk toplumu için uyarlanmış Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) kullanılmıştır. Bu anket, kişilerin günlük, hayat sırasında ve sportif aktivite sırasında harcadıkları haftalık enerji miktarını kcal ve MET cinsinden ortaya koyabilmek amacı ile geliştirilmiştir. 1998 yılında toplam 334 kişide uygulanarak ve geçerlilik, güvenirlik çalışması yapılarak geliştirilen bu anket için ayrıca bir ön uygulamaya ihtiyaç duyulmamıştır. Anket verileri SPSS 7.0 bilgisayar ortamında korelasyon ve tek yönlü ANOVA testi tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile değerlendirilmiş. Farklı değişkenlerle, fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişki ise tek yönlü ANOVA testi uygulanarak araştırılmıştır. Ayrıca tanımlayıcı istatistik olarak değişkenlerin aritmetik ortalamaları ve yüzdesel dağılımları tespit edilmiş, istatistiksel analiz sonucunda P< 0.05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre, çalışan Türk kadınlarının, fiziksel aktivite düzeyleri, benzer yurtdışı çalışmalarla 50uyum göstermekte ve yaş, gelir düzeyi sigara içme alışkanlığı ve medeni durum açısından incelendiğinde, yaş ile toplam fiziksel aktivite düzeyi arasında doğru, sportif Fiziksel aktivite arasında ters, gelir düzeyi ile toplam kalori sarfiyatı arasında ters, sportif kalori harcaması arasında doğru, sigara içme alışkanlığı ile her iki türden kalori harcaması arasında da ters orantı gözlenmiştir. Medeni durumları açısından evliler, sportif fiziksel aktivite açısından bekarlara göre daha az aktiftirler. Sonuç olarak, çalışan Türk kadınlarının Sportif fiziksel aktivite düzeylerini yaş, düşük gelir düzeyi, sigara içme alışkanlığı ve evlilik durumları olumsuz anlamda etkilemektedir. Anahtar Sözcükler : Fiziksel Aktivite Düzeyi, Çalışan Kadınlar 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Investigation of The Factors Influencing The Physical Activity Levels of Working Women The purpose of this study was to investigate the physical activity level and the factors influencing the physical activity of the women. For this purpose a questionnaire which was adapted to Turkish population was assessed to the subjects. Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) assesses the weekly daily and sportive activity caloric consumption of the subjects in terms of kcal and METs. The questionnaire was applied to 334 subjects in 1998 and tested for validity and realiability. Data was analyzed by One Way Anova Factor Test by using SPSS 7.0 program. Arithmetical means and standard deviation were taken as descriptive statistical methods.