Spor yapan ve yapmayan bayanların sosyo ekonomik seviyelerinin araştırılması (Konya il örneği)
A survey of the socio-economic levels of the women go in for sport and who do not
- Tez No: 103643
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmada Konya il merkezinde ikamet eden spor yapan ve spor yapmayan bayanların sosyo-ekonomik durumlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni 1999-2000 sezonu lisans vizesini yaptırmış bayan sporculardan 200 sporcu ile yine aynı ilden 200 spor yapmayan bayanlar oluşturmuştur. Anket uygulanan bayanlar seçilirken bütün branşlarda ayrım yapılmadan spor yapan bayanlar; spor yapmayan bayanlar ise, Konya il merkezini oluşturan üç ayrı semtten (Selçuklu, Meram, Karatay) tesadüfü örneklem yöntemi ile yapılmıştır. Verilen teorik çerçeve, yazılı kaynaklardan, sahadan toplanan veriler ise belirlenen örneklem grubuna uygulanan görüşme formundan elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirmesinde bütün maddeler için spor yapan ve yapmayan bayanların frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış farklılıkları test etmek için Ki-Kare tekniği kullanarak, gruplar arasında farkın olup olmadığına bakılmıştır. Tabloların yorumlan Ki-Kare frekans ve yüzde dağılımlarından hareketle yorumlanmıştır. Değerlendirme sonucunda, spor yapan ve yapmayan bayanların sosyo-ekonomik yönden farklılık gösterdiği görülmüştür. Bu netice sonucunda sosyo-ekonomik yapının kişilerin yaşam şekillerini etkilediğini ve sahip olunan sosyo-ekonomik imkan doğrultusunda yaşamlarına yön verdiklerini ve her alanda olduğu gibi spora katılım düzeyini de etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the socio-economic situation of the women who go in for sport and who do not, dwelling in city centre. The subjects of the study are 200 sporst women who countersigned their sport visas in 1999-2000, and 200 women who do not go in for sporst in the same province The sports women regardless of their branches and the ones who do not go in for sport were randomly selected from three different districts of Konya: Selçuklu, Meram and Karatay. The theoretical frame was obtained from written sources; the data related with the playground were obtained from the questionnaire administered to the selected sample groups. In order to evaluate the data the frequencies and the percentages of the sports women who go in for sport and who do not were calculated and it was tried to determine if there is a difference between the groups through Id-square analysis. The tables were explained via ki-square frequencies and their percentage distribution As a result it was determined that there is a difference between the women who go in for sport and who do not regarding their socio-economic status. From this result it is determined that the socio-economic structure affects the life style of people and they can arrange their life style according to their socio-economic possibilities. It was also determined that those possibilities affect their level of participation in sport as well as every field.