Futbolcularda foam roller ile miyofasyal gevşetmenin diz eklem pozisyon hissi ve postural salınıma etkisi
Effects of myofascial release with foam roller on postural sway and knee joint position sense in football players
- Tez No: 806204
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, amatör futbol oyuncularının alt ekstremite ve gövde kaslarına foam roller kullanarak uygulanan miyofasyal gevşetmenin postural salınım ve eklem pozisyon hissine akut etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya 20 sağlıklı erkek amatör futbol oyuncusu dahil edildi. Katılımcıların yaşları 22,60 ± 2,951 yıl, boy uzunlukları 177,10 ± 5,60 cm ve vücut ağırlıkları 72,85 ± 7,59 kg idi. Araştırmada çapraz tasarım kullanıldı. Katılımcılar her iki araştırma koşuluna da ölçümlere alındılar. Öğrenme ve uygulama etkisini ortadan kaldırmak için katılımcılar yarısı önce foam rollersız (Kontrol) koşulda diğer yarısı foam roller (Araştırma grubu) koşulunda ölçümlere alındı, daha sonra en az 3 gün ara ile diğer koşulda ölçümlere alındılar. Katılımcılar foam roller uygulaması öncesi ve sonrası ayrı günlerde postural salınım ve diz eklem pozsiyon hissi ölçümlerine alındı. Foam roller ile miyofasyal gevşetme (FR-MFG) egzersizleri her kas grubu için 60 saniye vücut yere paralel olacak şekilde alt ekstremite ve gövde kaslarına uygulandı. Postural salınımın performansları gözler açık (GA) ve gözler kapalı (GK) koşullarda Biodeks Denge Sistemi (Biodex Balance System, Biodex Medical Systems Inc, Shirley, NY) kullanılanarak elde edildi. Diz eklemine ait eklem pozisyon hissi baskın bacakta 30°, 45° ve 60° de izokinetik dinamometre (Lumex Inc, Ronkonkoma, NY, USA) (HUMAC NORM 2004) ile ölçüldü. Normallik analiz sonucuna göre bağımlı ve bağımsız grupların ikili karşılaştırılmasında parametrik (paired t-testi ve unpaired t-testi) veya non-parametrik (Mann Whitney U, Wilcoxon) testler kullanıldı. GA koşulda araştırma grubu ve kontrol grubu hem ön test hem de son test postural salınım skorları arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi (p > 0,05). Ön test – son test ölçümleri arasında da hem araştırma hem de kontrol grubu için anlamlı farklılık belirlenmedi (p > 0,05). Ön test ile son test farkları gruplar arası karşılaştırmasında anlamlı farklılık belirlenmedi (p > 0,05). GK koşulda araştırma grubu ve kontrol grubu hem ön test hem de son test postural salınım skorları arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi (p > 0,05). Araştırma grubunun foam roller uygulaması sonrası postural salınım skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma belirlendi (t= 3,021; p < 0,05). Kontrol grubunun ön test – son test skorları arasında farklılık tespit edilmedi (p > 0,05). Ön test – son test postural salınım skor farkları karşılaştırmasında araştırma grubunun daha yüksek olduğu belirlendi (U= 84,500; p < 0,05). Ön testte 30°, 45° ve 60° diz eklem pozisyon hissinin araştırma ve kontrol grupları arasında farklı olmadığı saptandı (p > 0,05). Son testte ise 30° ve 60° diz eklem pozisyon hissinin gruplar arası farklılık göstermediği (p > 0,05) ancak 45°'de kontrol grubunun daha yüksek eklem pozisyon hissi değerine sahip olduğu belirlendi (U= 120,500; p < 0,05). Ön test - son test karşılaştırmasında araştırma grubunun 30° ve 60° eklem pozisyon hissi değerlerinde anlamlı düzeyde azalma varken (p < 0,05) 45°'de testler arası farklılık belirlenmedi (p > 0,05). Kontrol grubunda her 3 ölçüm için de testler arası farklılık tespit edilmedi (p > 0,05). Araştırma ve kontrol grubunun 30°, 45° ve 60° diz eklem pozisyon hissi ön test – son test fark değerlerinin karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (p > 0,05). Sonuç olarak, FR-MFG egzerisizleri sonrasında amatör futbolcuların GA koşulda postural salınım performanslarını etkilemeyebileceği, GK koşulda ise postural salınım performansını arttırabileceği düşünülmektedir. Ayrıca FR-MFG sonrası diz ekleminin 30° ve 60°'de eklem pozisyon hissininde geliştirebileceği ancak 45°'de bir etkinin olmayabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to investigate the acute effects of myofascial relaxation applied to the lower extremity and trunk muscles of amateur football players using foam rollers on the postural swing and joint position sensation. The study included 20 healthy male amateur football players. The participants were 22.60 ± 2,951 years old, had a height of 177.10 ± 5.60 cm, and had a body weight of 72.85 ± 7.59 kg. Cross-design was used in the research. Participants were measured under both research conditions. To eliminate the learning and application effect, half of the participants were first measured in the condition without foam rollers (control) and the other half in the foam roller condition (research group) then they were taken to measurements in the other condition at least 3 days apart. Participants were measured for postural oscillation and knee joint position sensation on separate days before and after foam roller application. Myofascial relaxation with foam roller (FR-MFG) exercises was applied to the lower extremities and trunk muscles for 60 seconds for each muscle group so that the body was parallel to the ground. Performances of postural swing were obtained using the Biodex Balance System (Biodex Balance System, Biodex Medical Systems Inc, Shirley, NY) under eyes open (GA) and closed eyes (GK) conditions. The joint position sense of the knee joint was measured at 30°, 45°, and 60° in the dominant leg by an isokinetic dynamometer (Lumex Inc, Ronkonkoma, NY, USA) (HUMAC NORM 2004). According to the results of the normality analysis, parametric (paired t-test and unpaired t-test) or non-parametric (Mann Whitney U, Wilcoxon) tests were used for the pairwise comparison of dependent and independent groups. There was no significant difference between the postural release scores of both the pretest and the control group in the CI condition (p > 0.05). There was no significant difference between the pretest and posttest measurements for both the study and control groups (p > 0.05). There was no significant difference between the pretest and posttest differences between the groups (p > 0.05). There was no significant difference between the postural release scores of both the pretest and the control group and the control group under the GC condition (p > 0.05). There was a statistically significant decrease in postural release scores after the foam roller application of the research group (t= 3.021; p < 0.05). There was no difference between the pretest and posttest scores of the control group (p > 0.05). Pretest–posttest postural release score differences were higher in the research group (U= 84.500; p < 0.05). In the preliminary test, it was found that the knee joint position feeling of 30°, 45°, and 60° was not different between the research and control groups (p > 0.05). In the last test, it was determined that the 30° and 60° knee joint position feeling did not differ between the groups (p > 0.05) , but at 45° the control group had a higher joint position feeling value (U= 120.500; p 0.05). There was no difference between the tests for all 3 measurements in the control group (p > 0.05). There was no statistically significant difference in the comparison of the 30°, 45°, and 60° knee joint position feeling pretest–posttest difference values of the research and control group (p > 0.05). In conclusion, it is thought that amateur football players may not affect postural swing performance in GA condition after FR-MFG exercises, while postural swing performance may increase in GC condition. In addition, it was concluded that the knee joint after FR-MFG may improve the feeling of joint position at 30° and 60°, but there may be no effect at 45°.