Kreatin yüklemenin badminton performansına etkisi
Effects of creatine supplementation on exercise performance
  1. Tez No: 103648
  2. Yazar: ALPAN CİNEMRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANER AÇIKADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1813923
Özet
ÖZET Cinemre A., Kreatin yüklemenin badminton performansına etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışmanın amacı, kreatin yüklemenin elit badmintoncularda; Vücut Ağırlığı (VA), Laktik Asit (La), Kalp Atım Hızı (KAH) ve Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) ile ölçülen bazı metabolik parametreler ve gerçek maç bulgularından yola çıkılarak oluşturulan saha testinde katedilen ortalama mesafe ve hız değerleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada araştırma grubu; Türkiye Badminton 1. Ligi'nde aktif spor yaşamlarım sürdüren (yaş = 19.22 ± 2.166; boy = 174.53 ± 6.98 ve vücut ağırlığı = 66.25 ± 10.54) 9 erkek badmintoncudan oluşturulmuştur. Denekler A ve B grubu olacak şekilde, rasgele olarak gruplandırılmışlar ve çift kör çapraz deneme desenine göre; 5g kreatin (Cr) + 5 gr pudra şekeri (dextroz) veya 10 gr. dextroz almışlardır. Deneklerden kendilerine verilen maddeyi; 5 gün boyunca günde 4 kez öğünlerle birlikte ve 250 mi ılık suda karıştırarak içmeleri istenmiştir. Yükleme bitiminden 1 gün sonra denekler yüklemeli VA, La, AZD, KAH ve Ortalama Hız ve Mesafe değerlerinin belirlendiği egzersiz testine alınmışlardır. 28 gün arınma dönemi verildikten sonra denekler tekrar yüklemeye alınmış; VA, La, AZD ve Ortalama Hız ve Mesafe değerleri bir önceki dönemde yapıldığı gibi uygulanmıştır. Deneklerin egzersiz testinde sergiledikleri hız değerleri; saha üzerinde belirli noktalara yerleştirilen bir data toplayıcısı ile ölçülmüştür. Deneklerin setler boyunca kat etikleri mesafe değerleri ise video analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Deneklerin yükleme dönemleri performans ve metabolik değer değişimleri çapraz deneme deseni test istatistiği; yükleme öncesi dönemle olan farklılığı ise Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 10.0 paket programında ve 0.05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Bu araştırma bulgularına göre kreatin yüklemenin; yükleme dönemleri özelinde, her üç şiddet düzeyinde VA, La, AZD, KAH l.set, Ortalama Mesafe ve Hız değerleri üzerinde anlamlı etkisi bulunamamıştır. Hızlı ve yavaş şiddette yapılan egzersizVI testinde, gruplar arasında KAH 2.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Cinemre A., Effects of creatine supplementation on badminton performnace, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Sport Sciences, Ankara, 2001. The purpose of this study was to examine the effects of creatine (Cr) supplementation on badminton performance by some metabolic ; lactic acid (La), heart rate (HR), body weight (BW), received percieved exertion (RPE) and performance parameters; mean velocity and mean distances covered by the subjects, during a special field test which was devoloped through a match and biomechanical analysis of real games. Subjects (ages = 19.22 ± 2.166; height = 174.53 ± 6.98 and weights^ 66.25 ± 10.54) were 9 elite male badminton players who were highly trained in this sport during the test. An exercise test was applied before supplementation, in order to define the performance level of the subjects. Then subjects were randomly divided into two groups (A and B; Cr and PI) and according to double blind cross over procedure they took Cr or PI for 4 x 5gr for 5 days (10 gr dextrose or 5gr dextrose +5 gr Cr). It was reminded that supplements should be taken during meal times with 250 ml. warm water. A week later their performance measurements were made again at the same conditions as previous and wash-out period (28 days) were given to the subjects. The same procudure was applied after wash out period, but groups were changed according to previous supplementation. Subjects' performances were measured by special badminton movements under 3 different intensity levels (slow, medium and fast) through electronic foot chronometers which was settled to the field according to the match analysis results. Cross over test statistics applied to the data and Cr - PreCr; Pl-PreCr interactions analysis was made according to the Wilcoxon test statistics at 0.05 probability level. According to the results; Cr supplementation has no effects on BW, La, HR, RPE values of the subjects.