Farklı saksı tiplerinde fide yetiştiriciliğinin sera hıyar yetiştiriciliğinde ürüne etkileri
  1. Tez No: 10366
  2. Yazar: ÜMİT HAYRİ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BOZTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
-25- DZET 1989 yılında ilkbahar döneminde Ege Üniversitesi Ziraat Fakül tesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme seralarında yapılan bu denemede farklı saksı tiplerinde yetiştiriciliğin sera hıyar yetiştiriciliğin de ürüne etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 7 x 5 cm boyutlarındaki saksılarla, 12 x 8 cm boyutlarındaki kil saksılar kullanılmıştır. Denemede 3 kısım hayvan gübresi, 3 kısım bahçe toprağı, 3 kısım kum ve 1 kısım torf karışımından oluşan harçla doldurulmuş saksılara ve kontrol amacıyla da yerine tohum ekimleri yapılmıştır. Kullanılan harcın, 1 m3 üne 2 kg triple süper fosfat (% 44), 1 kg potasyum sül fat (% 50) ve 0.5 kg amonyum nitrat (% 26) eklenmiştir. Denemede fide dönemi ve ürün dönemi olmak üzere iki farklı dö nemde ölçümler yapılmıştır. Fide dönemine ait ölçümlerde, seraya di kime hazır hale gelmiş fideler esas kabul edilmiştir. Bu aşamaya gelen fidelerde kaliteyle ilgili olarak kök, gövde ve hipokotil uzunlukları, yaş ve kuru ağırlıkları ölçülmüş, gövde kalınlığı ve yaprak sayısı saptanmıştır « Ürün dönemine ait ölçümlerde ise hasat edilen meyveler ayrı ayrı tartılmış, sayılmış, uzunlukları ölçülmüş tür. 'Buna bağlı olarak kök başına verim' toplam meyve sayısı,, ortala ma meyve ağırlığı ve erkenci verim değerleri saptanmıştır. Sonuçlar bu özellikler açısından değerlendirilmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü ola rak yürütülmüştür. Her tekerrürde ölçümü yapılacak ve dikileceklerle birlikte 90 adet bitki ile çalışılmıştır. Seraya dikim büyüklüğüne gelmiş fidelerde yapılan ölçümlerde gövde kalınlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı açısından en iyi sonuç kil saksılardan alınmıştır. Erkenci verimde yerine ekimden elde edilen bitkiler en iyi sonucu vermiştir. Erkenci verimde karton saksılara göre kil saksılardan daha iyi sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
-26- SUMMARY This study was carried out during the spring of 1989 in arder tn find nut effects af pot types an glasshouse cucumber production and was conducted in glasshouses of Department of Horticulture at Ege University Faculty of Agriculture. In the trial, pots (size 7x5 cm) and clay pots (Size 12 x 8 cm) were tested. Seeds were sown into the pots filled with a mixture of manure (3 parts)-: sdü (3 parts): sand (3 parts) and peat (1 part) and directly into the soil as control. Fertilizers were added to the pot mixture at a rate of 2 kgs triplesuperphosphate (kk %), 1 kg potassium sulphate (5G %) and D.5 kg amonium nitrate (26 %) per m. In the trial, measurements were made at two different periods: at seedling stage and at fruit maturation. For the first period seedlings which were ready for transplantation were measured. In order to determine the quality of the seedlings at this stage, root, stem and hypocotyl lengths and fresh and dry weights, stem thickness and number of leaves were determined. In the second one, fruits were harvested and than counted, weighted and their dimensions were measured. In relation to this criteria, tbtal fruit number, averagp fruit weight, yields per plant and early yields (fruits harvested during the first 2D days) were calculated and results were evaluated. The trial was performed according to the randomized blocks experimental design and as three replicates. In each replicate, 90 plants were evaluated. The values obtained from the seedlings that were ready for transplanting showed that the clay pots performed the best in respect to stem thickness and fresh and dry weight of the roots. Plants grown directly on the glasshouse soil had the highest early yield values. If carton and clay pots are compared in respect to early yield, clay pots had better results.