An Analysis of African-American intellectuals, 1900-1972
Afrika kökenli Amerikalı entellektüellerin analizi 1900-1972
- Tez No: 103690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUSSELL JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yirminci yüzyıl Amerikan tarihi birçok değişikliğe tanıklık etmiştir. Ülkede ekenomik, kültürel ve sosyal hareketler alanında birçok değişiklik meydana gelmiştir. Afrika kökenli Amerikalı'ların 1960'lardaki insan hakları hareketi bu sosyal hareketler arasında en önemlilerinden birisidir. Fakat neden bu Afrika kökenli Amerikah'lar 1960'lara kadar beklemek zorundaydılar? Bu tez bu soruya cevap olarak belirtilen süre içerisinde yer alan siyah entelektüellerin görüş ayrılıklarını ve tartışmalarını gösterir. Bunun için de adı geçen periyodun önemli entelektüelleri olan Booker T. Washington, W.E.B. Du Bois, A. Philip Randolph, Marcus Garvey, Martin Luther King, Jr. ve Stokely Carmichael'ın düşüncelerini aynntılayıp analiz eder.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The United States in the twentieth century experienced a series of changes in terms of culture, economics, population and social movements. The black civil rights movement was one of the most important social movements in the country during the century. The struggle of African-Americans for equal rights was the main agenda of the 1960s. But, what happened before the 1960s? Why did blacks have to wait until the 1960s to achieve gains in equal rights with whites? This thesis aims at answering this question. The thesis analyzes this delay from the beginning of the twentieth century to the end of the 1 960s from one point of view: The discussions and disagreements between the African-American intellectuals. The thesis shows those discussions and disagreements as one of the reasons for the delay. In doing this, the thesis details the ideas of prominent black intellectuals Booker T. Washington, W.E.B. Du Bois, A. Philip Randolph, Marcus Garvey, Martin Luther King, Jr., and Stokely Carmichael. The disagreements of these people in different periods contributed to the delay concerning the gains of equal rights in the black civil rights movement.