The Letter kills but the spirit gives life: The rise of learning in the franciscan order, 1210-1310
Harfler öldürür ama ruh hayat verir: Fransisken tarikatında öğrenimin yükselişi, 1210-1310
- Tez No: 103694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATİMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Ortaçağ Fransisken tarikatındaki eğitim faaliyetleri üstüne şimdiye dek yapılan çalışmalarda, doğruluğu tartışmalı olan iki genel yönelim göze çarpmaktadır. Bunlardan ilki, Fransisken tarikatmdaki eğitim-öğretim organizasyonunun Dominican tarikatı örnek alınarak geliştirildiği, dolayısıyla Dorrriniken kaynaklarının Fransisken tablosundaki boşlukları doldurmak için kullanılabileceği düşüncesidir, ikinci yönelim ise Fransisken organizasyonunun bir evrim sürecinden geçtiğini gözardı etmek yolundadır. Bu tezin asıl amacı, Fransisken tarikatının kuruluşundan ondördüncü yüzyılın başlatma dek geçen sürede öğrenimin tarikat içindeki yükselişinin ve kurumsallaşmasının öyküsünü, Dominiken kaynaklarına başvurmadan ve zaman içindeki değişimleri vurgulayarak anlatmaktır. Hem eğitim-öğretim sisteminin kendisi, hem de tarikat mensuplarının bu konudaki görüş ve düşünüşleri belli bir evrim süreci geçirmiştir. Bu çalışmada, tarikatın kurucusunun eğitim-öğretime yönelik görüşleri, Spiritüellerin bu konuda aldıkları tavır, tarikatta kitap kullanımı ve biriktirilmesinin yolaçtığı sorunlar gibi tartışmalı konular da ele alınmıştır. Dominiken kaynaklarına başvurulmamasınm yolaçtığı kaynak sıkıntısını gidermek için, araştırma sırasında geniş bir yelpazeden Ortaçağ kaynaklan kuUanılmıştır. Sonuçta ortaya çıkan tabloda, Fransisken eğitim-öğretim sisteminin Dominiken organizasyonundan kapsam, gelişim hızı ve tarikatın İçi uyuma yaptığı etkiler açısından çok farklı olduğu görülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The historiography of medieval Franciscan education has been dominated by two general approaches that appear unjustifiable. The first has been to assume that the Franciscan educational organization was a later copy of the Dominican organization, and therefore to use Dominican evidence to fill in the gaps in the Franciscan picture. The second indefensible approach has been largely to ignore the fact that Franciscan educational organization went through an evolution. The foremost aim of this thesis is to present the story of the rise and institutionalization of learning in the Franciscan Order of the thirteenth and early fourteenth centuries, without taking refuge in the much fiiller evidence that exists for the Dominican system, but with an emphasis on the chronological development both of the Franciscan educational system itself and of attitudes to it within the Order. Included in this study are discussions of some controversial topics such as the intention of the founder with regard to education, the position of the Spirituals, and the problems that possession of books and libraries caused. In order to compensate for the absence of Dominican evidence, a wide range of sources has been employed in the research. The resulting picture of the Franciscan involvement in education appears to be quite different from that of the Dominicans in its organization, scope, speed of growth and in the effects on the internal harmony of the Order. m