A likable cannibal: How come does the audience like such a villainous character as Hannibal in Bryan Fuller's tv show
Sevilebilir bir yamyam: Bryan Fuller'ın televizyon dizisinde, Hannibal Lecter gibi kötü bir karakteri izleyici nasıl sevebiliyor?
- Tez No: 498882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
1991 yılında Anthony Hopkins'in Kuzuların Sessizliği'ndeki performansı Hannibal Lecter'ın dünya çapında tanınmasını sağladı. 2013 yılında Bryan Fuller, yeni bir bakış açısıyla seriyi yeniden hayata geçirdi ve böylelikle dikkatleri yeniden Hannibal karakteri üzerine çekmiş oldu. Mads Mikkelsen'in Hannibal olarak dizide sergilediği performans izleyiciyi etkiledi ve Mikkelsen, Hopkins'in mirasını taşımayı başardı. Çalışmamızın temel sorunsalı Hannibal Lecter'ın yamyam bir seri katil olmasına ragmen, izleyicinin bu durumu önemsemiyor gibi gözkmesi. IMDB yorumları Hannibal'ın ne yaptığı fark etmeksizin izleyicinin onu sevdiğini gösteriyor; manipüle etmesine, aldatmasına ve insanları yemesine rağmen insanlarda saygı uyandırmayı başarabiliyor. Anti-kahraman, postmodern kötü-adam gibi kavramlar artık hayatımızın içinde olduğundan, iyi ve kötü arasındaki çizgi hiç olmadığı kadar bulanık. Bu kavramlardan bahsetmek ve söz konusu kavramları Hannibal ile ilişkilendirmek çalışmamızın ilk bölümünü oluşturacak. İkinci olarak, birinci sezon tanıtım afişlerini, diziden sahneleri ve diyalogları incelemek Hannibal Lecter'ın gerçek doğası hakkında birtakım deliller sunacak. Çalışmamız kapsamında sorulacak ana soru“Hannibal gerçekten düşünüldüğü gibi bir kötü-adam mıdır?”ve“Eeğer Hannibal gerçekten bir kötü-adam ise izleyici neden onu seviyor?”olacak. Sonuç kısmında ise izleyicinin Hannibal'ı sevmesinin nedenleri açıklanacak.
Özet (Çeviri)
In 1991, Anthony Hopkins' portrayal of Hannibal Lecter in The Silence of the Lambs literally turned the character into a worldwide phenomenon. In 2013, Bryan Fuller revived the franchise with a whole new perspective and made the Hannibal Lecter come to the spotlight again. Mads Mikelsen's performance as Hannibal fascinated the audience and he succeeded to carry Hopkins' legacy. Although Hannibal Lecter is a cannibal serial killer, the audience does not seem to care about this fact in the show. IMDB reviews shows that majority of the audience likes him no matter what he does in the show. He manipulates, cheats, kills and eats people; but somehow he still manages to arouse respect. Since some concepts such as antihero and postmodern villains in our lives now, the line between good and evil is blurrier than ever. Citing those concepts and link them with Hannibal will be the first step of this study. Secondly, Analyzing the promos, the scenes, and the dialogues will provide some evidence about true nature of Hannibal in the show. Within the scope of this study the main questions to be asked will be that“Is he really a villainous character like he is considered to be?”and“ If Hannibal Lecter is such a villainous character how come does the audience like him?”. Finally the reasons why the audience likes him will be revealed.