Cahit Öztelli'nin makale ve araştırmalarının derlenmesi, dil edebiyat ve kuram açısından değerlendirilmesi
The Insepction of Cahit Öztelli's collected articles and researches though languages, literature and theory
- Tez No: 103708
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 573
Özet
ÖZET Bu çalışma, Cahit Öztelli'nin Makale ve Araştırmalarının Derlenmesi, Dil, Edebiyat ve Kuram Açısından Değerlendirilmesi admı taşıyor. Cahit Öztelli, 1910 yılında Erzincan'da doğdu. Yıllarca edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Milli Folklor Enstitüsü'nü kurdu ve müdürlüğünü yaptı.Türkiye'yi köy köy, kasaba kasaba gezerek kaynakları yerinde inceledi ve bunları bilim dünyasma kazandırdı. 23 kitap ve 400 kadar makaleye imza attı. Makaleler, çoğu zaman farklı yayınlarında tekrarlanmıştır. Bu durumda genel makale sayısı daha az görünmektedir. Ancak biz1' bu çalışmada sadece halk edebiyatı ile ilgili makalelerini alarak bir sınırlamaya gittik. Çalışmamızın giriş bölümünde onun hayatı ve alana katkıları hakkında geniş bilgi vermeye çalıştık. Daha sonra halk edebiyatına katkılarını değerlendirip, kitaplarının bibliyografya künyelerini ekledik. Ayrıca kitaplarını kısaca tanıttık. Makalelerini oluşturduğumuz dizinlere göre dil, edebiyat ve kuram açısmdan değerlendirdik. Öztelli'nin Makalelerinin Sınıflandırılması I. Folklor ve Halk Edebiyatı II. Âşıklar ve Aşık Edebiyatı m. Tekke Edebiyatı ve Tekke şairleri IV. Atasözü ve Deyimler V. Masallar VI. Efsaneler Vn. Nasreddin Hoca ve Fıkraları VTH. Çocuk ve Halk Oyunları IX. Halk Hekimliği X. Halk Şiiri XI. Halk Hikâyeleri ve Dede Korkut XII. Gelenek ve Halk İnançları Çalışmamız, sonuç ve bibliyografya bölümleriyle sonlandırdmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My thesis is the inspection of Cahit Öztelli's collected articles and researches through languages, literature and theory. Cahit Öztelli was born in Erzincan in 1910. He worked as a teacher many years. He wrote 23 books and about 450 articles. He founded National Folklore Enstitute and worked there as a director. He searched the sources from the main sources by traveling Turkey village to village and gained them to the literature world. But we limited his articles and choose the ones about folk literature. At the introduction part, there is a long information about his life and written works. Later on his addition to Turkish folk literature and bibliyography of his books have been given. > '?.??( Classification of his Articles I. Folklore and Folk Literature H. Ashık“Asık”Literature HI. Tekke Literature IV. Proverbs and Idioms V. Folktales VI. Legends VII. Nasreddin Hodja and his anecdotes r..! VTfl. Folk Dance and Children Games IX. Folk Medical X. Folk Poet XI. Folk Stories and Dede Korkut At the end of the thesis, conclusion and bibliyography parts have been added.