Felsefi bir problem olarak John Hick'in dini pluralizme bakışı
John Hick's religious pluralism as a philosophical problem
  1. Tez No: 103709
  2. Yazar: MUSTAFA EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Dünyada çeşitli dinlerin varlığı ve her birinin kurtuluşun tek ve mutlak yolunun kendilerinde olduğu iddiası felsefi ve dini açıdan önemli güçlükler arzeden bir çok sorun doğmasına neden olmuştur. Şu halde kaçınılmaz olarak sorulması gereken soruşudur: Eğer her hangi bir dinin iddiası doğru kabul edilirse, diğerlerinin aynı konudaki iddiaları nasıl açıklanacaktır? Öte yandan eğer bütün dinlerin iddiaları doğru ise dinlerin birbirleriyle çelişkili olan iddialarının uygun çözüm yolu nedir? Bu tezde pek çok felsefi sorunları olan özellikle din felsefesi bakımından önemli olan bu ve benzeri sorulan araştırmak ve çağdaş bir din felsefecisi olan J. Hick'in benimsediği yaklaşım tarzı incelenmektedir. J. Hick'in dini pluralizm sorunlarına getirdiği çözümün temelinde şu veya bu şekilde Mutlak ve Tanrı üzerinde bir inhisarcılığa dayanan dışlayıcılık ve kapsayıcılık seçeneklerinden hiç birini kabul etmemesidir. Dini çoğulculuğun imkanı konusunda geçerli bir felsefi tez için hareket noktası Hick'in dini tecrübe kavramıdır. Hick'in savunduğu pluralizmin epistemolojik temeli“olarak tecrübe”şeklinde yorumlanan tecrübe kavramı gözükmektedir. Bu yüzden bu tezde Hick'in savunduğu pluralizmin epistemolojik temelinin dini tecrübe olduğunu savunacağız. Hick, çelişkili hakikat iddialarını ve din dilinden doğan farklılıkları Tanrı'nın ya da Mutlak'ın insanlar tarafından çeşitli şekillerde tecrübe edilmesine baş vurarak çözmeye çalışıyor. Bu bakış Tanrı'nın insanlara tecellisini sınırsızlığına dayandıran gelenekçi yaklaşımın tam zıddıdır. Hick'in pluralizminin ikinci aşaması Nihai Gerçeklik adını verdiğimiz varlıkla ilgili ontolojik anlayışa dayanır. Çalışmanın birinci bölümünde dini pluralizmin epistemolojik temellerini, ikinci bölümde ontolojik temellerini ele aldık. Son bölümde dini pluralizmin fenomenolojik ve ahlaki gerekliliği üzerinde durduk. Bu bağlamda Hick'in pluralizminin en güçlü tarafı ahlaki bir ölçütü esas almasıdır. Bu ahlaki temel de insani varoluşun ben merkezcilikten Gerçeklik merkezine yönelik manevi dönüşüdür. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT That there are diverse and many religions in the world, each with a claim to be the only and absolute way to salvation entails difficult problems of religious and philosophical import. The inevitable question, then, is this: if any one of religions' claim is accepted to be the truth, how the others' claims concerning same is to be explained? If, on the other hand, all religions' claims are true, what is the proper way to resolve the contradictory claims of each and every other religion? In this thesis, we will investigate these and similar questions which have important philosophical implications - particularly from the perspective of philosophy of religion- and examine the approach to such questions by John Hick, a contemporary philosopher of religion. What is basic to John Hick's solution to problems of religious pluralism is that he does not accept either alternatives of inclusivism and exclusivism which more or less rely on a preconceived monopoly on the Absolute or God. His initial point of departure for a viable philosophical thesis on the possibility of a religious pluralism is the concept of religious experience Thus, this thesis argues that that epistemological basis of pluralism defended by Hick seems to be the concept of experience as 'experience-as. Furthermore, Hick seems to resolve the issues concerning the contradictory claims to truth and the diversity of religious language by appeal to the different ways in which the Absolute or God is experienced by human beings. This view is an exact opposite of the traditionalist approach that bases the religious pluralism on the multiplicity of God's manifestation to human beings. Therefore, the second level of Hick' pluralism seems to imply an ontological view concerning what is called the Ultimate Reality. Accordingly, in the first chapter, the epistemological grounds of a religious pluralism; in the second chapter, ontological basis of Hick's pluralism; and finally in the third chapter, phenomenological necessity and moral requirements for a pluralist view is examined. And it concludes that the strongest aspect of Hick's pluralism is its moral implications. vni