Avrupa Birliği'nde parlamentonun yapısı ve işleyişi
The Structure and work of the parliament in European Union
- Tez No: 103743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Başlangıçta, Avrupa Parlamentosu; Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Ortak Meclisi olarak başlamıştır. Parlamentonun asıl rolü; Konseye tavsiyelerde bulunmak ve Komisyon faaliyetlerini izlemekle sınırlıydı. Avrupa Parlamentosunun yetkileri birkaç aşamayla genişletilmiştir; İlk olarak; 1970 yılında zorunlu olmayan harcamalar üzerinde karar verme hakkı elde etmiştir. İkincisi; 1979 yılında Parlamento ilk defa doğrudan genel oyla seçilmiştir. Üçüncüsü; 1987'de yürürlüğe giren Tek Avrupa Senediyle iki yeni prosedür kabul edilmiştir. Dördüncüsü; 1993 yılında Avrupa Birliğinin Maasricht Antlaşması yürürlüğe girmiştir. Maasricht Antlaşması, 189b maddesi ile Parlamentoya ortak karar prosedürü yetkisini sağlamıştır. Beşincisi; altıncı hükümetler arası konferans 29 Mart 1996'da başlayıp 17 Haziran 1997'de Amsterdam Antlaşmasıyla birlikte, Avrupa Parlamentosunun karar yetkisinin artmasıyla birlikte bu karar sürecinde daha güçlü bir pozisyon elde etmiştir. Avrupa Parlamentosu yasama ve diğer kurumlar üzerinde yetki sahibi olsa da gerçek bir yasama gücüne sahip bir kurum olmadan önce yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the beginning, the European Parliament began to work as the Common Assembly of the European Coal and Steel Community. The role of the European Parliament was originally limited to advising council of the Eqropean Union and monitoring the activities of the European Commission. European Parliament's powers were extended in several stages; First; in 1970, rights of decision on non-compulsory expenditures. Second, in 1979 the Parliament was elected by universal suffrage for the first time. Third, in 1987, the Single European Act came into force to procedure for the adaptation of Community Acts. The European Parliament has won right a second reading to the traditional consultation procedure, the other one is the cooperation procedure. Fourth, The Maastricht Treaty on European union entered into fprce in 1993. The Maasricht Treaty provides in Article 189b for the introduction of a co-decision procedure. Fifth, the sixth inter governmental conference began on 29 March 1996 and ended on June 1997 with the adaptation of the Treaty of Amsterdam with the Amsterdam treaty, The European Parliament has benefited from a substantial increase in its co-decision power and a strengthening of its position within the co-decision procedure. The European Parliament has powers over legislation and over the other European institutions, but much still needs to be done before it can become a true law making institution. VI