A Study on the theme of alienation in Saul Bellow's 'Dangling Man'
Saul Bellow'un 'Dangling Man' (Boşlukta Sallanan Adam) adlı eserindeki yabancılaşma teması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 103750
  2. Yazar: CİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET Yabancılaşma, özellikle yirminci yüzyılda, sosyal bilimlerin ve de özellikle edebiyatın vazgeçilmez temalarından birisi olmuştur. Sosyoloji, psikoloji gibi bilimlerin katkılarıyla, yabancılaşma kavramı,“Kuralsızlık,”“Anlamsızlık,”“Anomi”gibi bir çok diğer kavramla ilişkilendirilir olmuştur. Edebiyat alanında, bu tema, yazarlar tarafından farklı şekillerde ele alınmış; kimileri yabancılaşmayı güzel göstermeye çalışırken, kimileri ise tam tersi tepkiler vermişlerdir. Saul Bellow, yabancılaşma temasını kullanan, yirminci yüzyılın Nobel ödüllü, ve en filozofik yazarlarından biridir. Neredeyse bütün romanlarında, trajik, marjinal, yabancılaşmış karakterler kullanmıştır. Saul Bellow, iyimserliği, ve hiçbir şekilde yok edilemeyeceğine inandığı insanın özüne olan inancıyla, bu temayı eserlerinde işleyen yazarlar arasında farklı bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Saul Bellow' un“Dangling Man”adlı eserindeki yabancılaşma teması analiz edilmiş, ve Bellow' un bu temayı nasıl kullandığı incelenmiştir. İlk bölümde, Ueri ki bölümlere ölçüt teşkil edecek şekilde, oldukça kapsamlı bir yabancılaşma tanımı yapılmış; ayrıca, genel olarak edebiyat alanında yabancılaşma kavramından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, hem genel olarak“Dangling Man”romanındaki yabancılaşma, Bellow' un edebi yapısı, yabancılaşma temasını ele alırken kullandığı yapısal ve tematik araçlar analiz edilmeye çalışılmış, hem de takip eden kısımlar içinde, roman kahramanı Joseph' in topluma, dış dünyaya, ailesine ve de kendisine yabancılaşması analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alienation has become one of the major and indispensible themes of social sciences, and also especially of literature, particularly in the twentieth century. With the contributions from sciences such as sociology and psychology, the concept of alienation has come to be associated with various other concepts such as“normlessness,”“meaninglessness,”and“anomie.”In literature, the theme of alienation has been treated in various ways; and while some writers have come up with approaches and solutions beautifying alienation, some others have come up with just the opposite reactions. Nobel Prize winning novelist Saul Bellow, is one of the most philosophical writers of the writers who used the theme of alienation in their works. Almost in all of his novels, Bellow uses marginal, tragic, and alienated characters. With his optimism, and his faith in the good part of human that cannot be eradicated by any fashion, Saul Bellow stands distinct among the writers who treat the theme of alienation in their works. In this thesis, the theme of alienation in Bellow's“Dangling Man,”and how he used the theme have been analyzed. In the first part, a comprehensive definition of alienation has been given so as to provide a criterion for the following sections; also, how the theme has been used in literature has been studied in general. In the second part, both the theme of alienation in the novel in general, Bellow's literary career, the thematic and structural devices he uses while treating the theme, and also the protagonist Joseph's alienation from society, the external world, family and self have been analyzed.