Enflasyonist ortamda endüstri işletmelerinde envanter model analizleri (üretim ve stok sistemleri) ve bir uygulama
- Tez No: 41376
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Günümüzde kaynakların en iyi şekilde kullanılması rekabet ortamında işletmelerin en önemli hedefi haline gelmiştir. Müşterilere kaliteli ve ucuz yapın sunabilmek her işletmenin ana amacıdır. Bu amaç doğrultusunda işletmelerde maliyetlerin düşürülmesi önem taşımaktadır. Özellikle enflasyonist ortamda envanter bulundurma maliyetlerinin yüksekliği, yapının demode olma ve bozulma olasılıkları risk taşımaktadır. Geleneksel envanter modelleri ve sistemleri enflasyonist ortamda yetersiz kalmaktadır. Dördüncü bölümde enflasyonist ortamda ekonomik sipariş miktarı modelinin belirlenmesi için geliştirilen modellerden satın alma maliyetlerindeki değişimin temel ekonomik sipariş miktarı modeline etkisi ve enflasyonist ortamda envanter teorisi uygulamaları ele alınmıştır. Ancak bu modellerin karmaşık matematiksel işlemler gerektirmeleri sonucu genelde envanter kontrolü, yöneticilerin sezgilerine ve geçmişteki tecrübelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. İşletmelerde maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için yeni sistemler gehştMlmiştir. Bu sistemlerden malzeme ihtiyaç planlaması (MİP) sistemi, envanter yatırımlarını minimize etmek, üretimi ve etkenliği arttırmak ve alıcıya yapılan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanılan bir yönetim çizelgeleme ve kontrol tekniğidir. İmalat kaynaklan planlaması, malzeme ihtiyaç planlamasından bir adım daha ileri giderek, işletmenin tüm fonksiyonlannm birlikte hareket ermesini sağlayan bütünleşik bir veri tabam uygulamasıdır. Tam zamanında üretim (TZÜ) ise, gerekli unsurların, gerekli miktarda ve gerektiği zamanda üretimim olanaklı kılacak bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Enflasyonist ortamda işletmelerin az da olsa envanter bulundurma ihtiyacım duymalarından dolayı tam zamanında üretim sistemi içinde malzeme ihtiyaç planlaması sistemi uygulanmaktadır. IIBu çalışmada, enflasyonla ilgili genel bilgiler verilmiş, envanter kontrolü sistem ve modelleri açıklanmaya çalışılmış, envanter kontrolünde malzeme ihtiyaç planlaması ve tam zamanında üretim sistemleri ele alınmıştır. Enflasyonist ortamın envanter modelleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve yapılan uygulamadan elde edilen sonuçlara dayanarak gerekli öneriler sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this day and age, efficient utilization of resources has become the most important objective of the enterprises in their competitive environment. Providing their customers with high quality products at affordable prices is the primary aim of every business enterprise. In this respect, another important aspect for the enterprise is to decrease its costs. Especially in an inflationist environment, there are risks such as excessive cost of maintaining inventories, product deterioration or product's becoming out of fashion. Traditional inventory models and systems turn out to be insufficient in inflationist environments. In section four, from the models developed for detennining the economical amount of order in an inflationist environment, the effect of the change in the purchasing cost on the basic model for the economical amount of order, and the applications of the inventory, theory in an inflationist environment have been taken up. However, due to complex mathematical calculations these models require, inventory control is generally carried out on the basis of intuitions or experiences of executives. New systems have been developed with the purpose of decreasing cost and increasing productivity at business enterprises. One of these systems, Material Requirements Plannig (MRP), is a management planning and control technique utilized for minimizing inventory investments, increasing production and productivity and improving the service provided to the purchaser. Manufacturing Resources Planning (MRP II) is an integrated data base application which ensures coherent functioning for all units of an enterprise, one step ahead of Material Requirements Planning. Just-In-Time (JIT) production can be defined as a system allowing for production of the required elements in required amounts at the required time. IVIn an inflationist environment, the Material Requirements Planning System is applied within the Just-In-Time Production System, since enterprises feel the need to maintain at least a small amount of inventory. In this study, some general information on inflation has been provided, inventory control systems and models have been explained, and Material Requirements Planning and Just-In-Time production systems in inventory control have been covered. The effect of the inflationist environment on inventory models has been analyzed and the necessary recommendations have been produced on the basis of the results obtained from the implementation carried out.