Bosna Hersek bankacılık sisteminde akreditif işlemleri ve maliyet - karlılık analizi
Letter of credits operations and cost-profitableness analysis in banking system of Bosnia and Herzegovina
  1. Tez No: 207843
  2. Yazar: MUAMER KUTLOVAC
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uluslararası ticarette, mal bedelinin ödenmesi sekillerinin çogunda ortak bulunan hüküm, genellikle sevk edilen malı temsil eden belgelerin ancak malın bedelinin ödenmesi üzerine alıcıya teslim edilebileceginde odaklasmıs bulunmaktadır. Diger taraftan, ödeme sekilleri, ihracatı dolaylı olarak finanse etme araçları oldugu için de, önem arz etmektedirler. Uluslararası ticarette tarafların farklı ülkelerde bulunmaları, güvensizlik yaratmaktadır. Dıs ticaretin özellikleri ve çesitli rizikoları tasıması, ödeme yöntemlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Söz konusu ödeme yöntemlerinin basında ise, uluslararası bankacılık faaliyeti olarak ?akreditif? yer almaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde uluslararası bankacılıgın kapsamı, faaliyet alanları, bankaların uluslararası piyasalarla baglantı türleri ve Bosna Hersek dıs ticaretinde en önemli ödeme sekli olan akreditif açıklanmaya çalısılmıstır. Akreditifin tanım kapsamı ve türlerine, taraflara sagladıgı faydalara, akreditif isleminde kullanılan belgeler ve belgeler ile ilgili kurallara bu bölümünde yer verilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde Bosna Hersek'te genel siyasi ekonomik durum ve bununla baglantılı olarak bankacılık sisteminin yapısı açıklanmıs, Bosna Hersek bankacılık sisteminde 2005 yılında yasanan gelismeler ve bankacılık sisteminin gelismesini saglayan kurumlar hakkında bilgiler verilmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde Bosna Hersek bankacılık sisteminde akreditif islemlerinin maliyet ve karlılık analizi hakkında bilgiler verilip, maliyet ve karların hesaplanmasına yönelik örnek uygulamalar verilmistir. Bu bölümünde Bosna Hersek bankalarının uluslararası bankacılık faaliyetleri ve bankalar ithalatçı ve ihracatçı açısından akreditifin önemi degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
In international trade, the main idea of the forms of payment the price of goods and services is that sending vouchers are given to the buyer only if the price of goods and services is paid. On the other hand, the ways of payment are important as it finances the exportation indirectly. In international trade, trade partners come from different countries that creates a lack of confidence. The properties and the risk of foreign trade affect the payment methods on a large scale. The letter of credit which is an activity of international banking, is the most common payment method. In the first part of the study, the scope of international banking and its activity domain, the types of connections of banks and international markets, and, the letter of credit which is the most important payment method in Bosnia and Herzegovina?s foreign trade is explained. Also, in this part, the scope and the types of the letter of credit, its utility, transaction documents and rules of transactions are clarified. In the second part of the study, Bosnia and Herzegovina?s general political and economic conditions and the structure of banking system is explained. Besides this, the information about developments of Bosnia and Herzegovina?s banking system in 2006 and about institutions that provides the improvements of banking system is given. In the third part of the study, there are some information about cost and profit analyses of the letter of credit operations in banking systems and there are some applications relevant to the calculation of the cost and profit. In this part, the importance of the letter of credit for exportation and importation, and for international banking activities of Bosnia Herzegovina?s banks are evaluated.